zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie stíhá muže, jenž prý vybíral falešnou ekologickou daň

31.03.2008
Obecné
Policie stíhá muže, jenž prý vybíral falešnou ekologickou daň

Zlín - Policisté obvinili z pokusu o podvod občana Německa, který údajně loni v květnu prostřednictvím zásilek s fakturami žádal po obyvatelích Zlína uhrazení tehdy neexistující ekologické daně. Je vedeno trestní stíhání proti Wolfgangu A., potvrdil mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Pokud bude uznán vinným, hrozí cizinci pět až 12 let vězení.

Podle Olmy se obviněný pokusil vylákat celkem více než 18 milionů korun, ve skutečnosti však vylákal jen necelé dva tisíce korun. Podvodníkovi tedy zaplatil jen jediný člověk.

Loni v květnu odešlo z pobočky České pošty v Praze na 10.000 zásilek s fakturou na zaplacení tehdy neexistující ekologické daně. Všechny dopisy byly pravděpodobně odeslány do Zlína. Tamním kriminalistům se tehdy přihlásilo několik stovek lidí, kteří dopis obdrželi. Mezi nimi byla například i starší žena, která našla fakturu adresovanou na jejího šest let zemřelého manžela.

Ve faktuře, vystavené firmou Ezere z Prahy 4, byl adresát vyzván k úhradě částky 1980 korun, kterou odesilatel označil jako ekologickou daň, kdy povinnost platit údajně vznikla k 1. květnu 2007. Její uhrazení podle dopisu vyplývá z vyhlášky Evropské unie a firma Ezere prý zvítězila ve výběrovém řízení na výběr daně.

Ministerstvo životního prostředí vše tehdy označilo za výmysl. Takzvaná ekologická daň je totiž v Česku zavedena u elektřiny, zemního plynu a tuhých paliv teprve od letošního ledna.

Jako jednatel společnosti Ezere byl loni v květnu v obchodním rejstříku uveden pražský právník Petr Madaj. Ten se již dříve k případu vyjádřil s tím, že o kauze ví, ale jeho společnost firmu Ezere k 30. dubnu 2007 prodala, a tudíž s ní nemá nic společného. Podle Madaje nový majitel tehdy ještě nesplnil ohlašovací povinnost.

K dnešnímu dni je jako stoprocentní akcionář firmy Ezere s.r.o. v obchodním rejstříku uveden pětapadesátiletý německý občan Wolfgang Appenzeller. Podle informací ČTK je trestně stíhanou osobou v kauze pokusu o neoprávněný výběr ekologické daně právě on.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí