zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NEJOBLÍBENĚJŠÍ ČESKÁ BIOPOTRAVINA ROKU 2007

03.04.2008
Zemědělství
NEJOBLÍBENĚJŠÍ ČESKÁ BIOPOTRAVINA ROKU 2007

V neděli 30.3.2008 byly na veletrhu Biostyl 2008 vyhlášeny výsledky spotřebitelské ankety „Nejoblíbenější česká biopotravina roku 2008“. Tento titul letos získaly čoko-kokosky se špaldovou moukou z Biopekárny Zemanka. Na druhém místě se v hodnocení spotřebitelů umístil bílý jogurt z kozího mléka z rodinné farmy Pavla a Jitky Dobrovolných DORA, třetí místo získala hrušková pálenka z hrušek Madame Verte ze Zámeckých sadů Chrámce manželů Syrovátkových.

Slavnostní vyhlášení proběhlo na Mezinárodním veletrhu zdravé výživy, ekologie a zdravého životního stylu BIOSTYL 2008 na pražském Výstavišti v Holešovicích. Vítěz soutěže získal možnost užívat na svých výrobcích označení „ČESKÉ BIO 2008“, všichni tři ocenění obdrželi kupon na bezplatné užívání stánku na veletrhu Biostyl 2009.

Soutěž pořádalo občanské sdružení PRO-BIO LIGA ve spolupráci se společností Incheba Praha, která je mimo jiné pořadatelem veletrhu Biostyl. Spotřebitelé mohli od 14.2. do 30.3. 2008 hlasovat pro svou nejoblíbenější biopotravinu formou anketních lístků či elektronicky na adrese www.biospotrebitel.cz. Vybírat tak mohli ze 76 výrobků, které byly přihlášeny do letošní odborné soutěže Česká biopotravina roku 2007, z níž nominace na Nejoblíbenější českou biopotravinu roku vychází. Třetího ročníku soutěže se zúčastnilo na 2200 hlasujících spotřebitelů.

V rámci slavnostního vyhlášení výsledků paní Květa Fialová vylosovala 5 anketních hlasů, jejichž majitelé získali od pořadatelů 5 Fair Trade košů plných nominovaných biopotravin. Ceny poskytli výrobci nominovaných výrobků a Centrum férového obchodu (www.cefeob.cz), kterým touto cestou děkujeme.

Výherkyněmi z řad spotřebitelů se staly: Marie Škorničková, Olga Martínková, Lenka Měchurová, Veronika Svobodová a Martina Vitáčková. Tímto všem hlasujícím za podporu soutěže děkujeme.

Krátká informace o producentech vítězných produktů:

Biopekárna Zemanka

Pekárna manželů Jana a Hany Zemanových se zabývá ruční výrobou biosušenek a krekrů slaných i sladkých příchutí. Výrobky Biopekárny Zemanka nabízí celá řada bioprodejen a prodejen zdravé výživy. Více www.biopekarnazemanka.cz

Dvůr Ratibořice

Kozí farma manželů Dobrovolných Dvůr Ratibořice se specializuje na produkci kozích bioproduktů. Široká škála kozích výrobků od jogutů až po sýry je vyráběna v mlékárně, která je součástí farmy. V současné době je na farmě chováno cca 225 kusů koz plemene koza bílá krátkosrstá. Více www.kozimleko.cz

Zámecké Sady Chrámce

Ekologické sady manželů Syrovátkových patří svou plochou mezi největší ekosady v ČR. Zámecké sady zpracovávají celou řadu druhů ovoce, z nichž tradičním šetrným způsobem vyrábějí širokou škálu ovocných bioproduktů (mošty, sušené ovoce, pálenky atd.). Více na www.zameckesadychramce.com.

Podrobné výsledky hlasování (pořadí na prvních 10 místech)

Pořadí

Číslo výrobku

Název výrobku

Producent

Počet obdržených hlasů

1.

2.

Čoko-kokosky se špaldovou moukou

Biopekárna Zemanka

131

2.

53.

Bílý jogurt z kozího mléka

Dvůr Ratibořice

124

3.

44.

Hrušková pálenka z hrušek Madame Verte

Zámecké sady Chrámce

102

4.

54.

Bio kysaný nápoj - jahoda

Mlékárny Valašské Meziříčí, s. r. o.

96

5.

45.

Lažanský Rubín, jablečný bio mošt

Moštovna Lažany, výroba nápojů, s. r. o.

91

6.

28.

Pohánky BIO kokosové

Lifefood Czech Republic, s. r. o.

89

7.

11.

Bio müsli křupavé s čokoládou a ořechy

Emco, s. r. o.

68

8.

75.

Bio hovězí zadní bez kosti

Moravan, a. s.

62

9.

46.

Lažanský Rubín, hruškový bio mošt

Moštovna Lažany, výroba nápojů, s. r. o.

59

10.

1.

Vícezrnné sušenky s vločkami a kousky čokolády

Biopekárna Zemanka

57

Celkem hlasujících

2223

 

Více informací poskytne

Lenka Sehnalová

tel.: 272 660 501

mail: lenka.sehnalova@biospotrebitel.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí