zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové zachraňují vzácné tisy

05.04.2008
Příroda
Ekologové zachraňují vzácné tisy

Valašské Meziříčí: Třicet semenáčků tisu červeného nasbírali valašskomeziříčští ochránci přírody v rámci probíhající akce na záchranu tohoto ohroženého stromu. Semenáčky rostoucí v blízkosti mateřských stromů šetrně vyrývají ze země, aby je po několika letech mohli vysadit ve volné přírodě.

„Tisy jsou velkou vzácností. Například v Beskydech a jejich podhůří jich roste okolo 20, z toho jen několik ve stáří na 200 let můžeme považovat za původní. Zbytek jsou kultivary dovezené z jiných regionů,“ říká ekolog Milan Orálek a dodává, že jejich cílem je zachovat půvoní genofond.

Za kritický úbytek tisů podle něj mohou hlavně naši předkové. „Tisové dřevo bylo velmi ceněné pro svou odolnost vůči vodě i žáru. Vyráběly se z něj nádoby na vodu i sklářské formy,“ připomíná ekolog. „S výjimkou dužinatých plodů je celý jedovatý, někdy se ale používal k vyvolání porodu. Pastevci tisové porosty ničili, protože krávy, které se zde popásaly, nedávaly chutné mléko.“

Některé semenáčky pocházejí od tisů rostoucích v zahradách na území Valašského Meziříčí. „Evidujeme tady tři takové stromy. Nejstaršímu v místní části Hrachovec je odhadem 260 let. Nejstarší v našem regionu je ovšem tis v Zubří, který je zhruba o 150 let starší,“ upozorňuje Milan Orálek.

Ochránci přírody svěřují vyryté semenáčky do péče ovocné školce Podhoří v Lipníku nad Bečvou, případně lesnické škole v nedalekých Hranicích. Jakmile dorostou a zesílí, putují o volné přírody na vhodná lesní stanoviště. „Loni jsme takto vysadili na 50 tisů ve stáří okolo sedmi let. Během deseti let, kdy tento záchranný program realizujeme, jsme do přírody vrátili přibližně 200 tisů červených,“ uzavírá ekolog.
Zdroj Mgr. Josef Beneš

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí