zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalování biomasy? Raději jinde!

07.04.2008
Zemědělství
Energie
Spalování biomasy? Raději jinde!

Valašské Meziříčí: Záměr postavit energetické centrum založené na spalování biomasy v areálu bývalých skláren je nevhodný. Shodli se na tom dnes zastupitelé. Zároveň se připojili k požadavku, aby v této věci proběhlo kompletní posouzení vlivu na životní prostředí známé pod zkratkou EIA, včetně odborného posudku a veřejného projednání.
„Obecně je to dobrý záměr. Umístit tak velký zdroj znečištění do blízkosti obytné zóny ale nepovažuji za vhodné,“ prohlásil Bohdan Mikušek v rozpravě o investici, kterou chce realizovat pražská společnost Dotec Power.
Jejím záměrem je vyrábět tepelnou a elektrickou energii spalováním sena, slámy, cíleně pěstovaných obilnin a dřevní štěpky. Provoz dvou kotlů o celkovém výkonu 38,5 megavattu a turbíny s generátorem o výkonu 10,2 megawattu si ročně vyžádá spotřebu 79 600 tun materiálu. Podle firmy to představuje 12 nákladních aut biomasy denně. K jejímu skladování mají posloužit bývalé haly sklářských pecí
Provoz bioenergetického centra kromě průmyslového areálu zasáhne přilehlou obytnou zástavbu, která se už nyní potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší. Předmětem obav je zejména nárůst množství polétavého prachu a oxidu uhličitého. Vedle zastupitelů se proti zamýšlené investici postavilo občanské sdružení Za Krásno krásnější, skupina odpůrců zároveň pořádá podpisovou akci.
„Může se stát, že posudek v rámci procesu EIA vyzní pro tento záměr příznivě,“ připustil vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Rostislav Frydrych. „V takovém případě mu město nebude moci zabránit. Bude tedy záviset především na občanské veřejnosti, zda svůj zájem obhájí.“
Zdroj: Mgr. Josef Beneš

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí