zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Temelíně protekla nízkoaktivní voda

07.04.2008
Havárie
V Temelíně protekla nízkoaktivní voda

V jedné z budov aktivních pomocných provozů Temelína proteklo o víkendu asi 3000 litrů nízkoaktivní vody do kondenzátu topné páry. Vše se stalo v čisticí stanici, kde se upravuje koncentrace kyseliny borité. Radioaktivní látky neunikly mimo kontrolované pásmo, událost nehrozila zdraví zaměstnanců ani životní prostředí, řekl mluvčí Temelína Marek Sviták. Jihočeské matky ale tvrdí, že ČEZ událost tajil. Podle Svitáka o ní věděl Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Příčina se zjišťuje.

"K žádném úniku mimo uzavřenou technologii nedošlo a médium zůstalo v potrubních trasách k tomu určených. Bezprostředně byly uzavřeny armatury zabraňující dalšímu šíření. Že k němu nedošlo, potvrdily provedené kontroly vzorků z řady míst," řekl mluvčí.

Protitemelínským aktivistům však nejvíc vadí, že elektrárenský gigant ČEZ o úniku neinformoval. "Informace o této události jsme marně hledaly na oficiálních webových stránkách ČEZ. Pravdivost pořekadla 'starého psa novým kouskům nenaučíš' se opět potvrdila. ČEZ o dění na JETE informuje neúplně. O skutečné situaci se pak často dozvídáme jen díky anonymním upozorněním," uvedla Monika Machová-Wittingerová z Jihočeských matek. "Jde o další zveličování provozních událostí odpůrci elektrárny," reagoval na výtku odpůrců mluvčí Temelína.

Podobná událost se v Temelíně stala loni v březnu. Tehdy v elektrárně během jednoho týdne uniklo ve dvou případech celkem 3000 litrů chladicího kondenzátu. Vše se podle Temelínských odehrálo bez dopadů na životní prostředí a zdraví zaměstnanců.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí