zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ponožky se stříbrem proti zápachu? Ekologická hrozba

12.04.2008
Obecné
Ponožky se stříbrem proti zápachu? Ekologická hrozba

Stříbro sice potlačuje zápach, stejně tak ale možná poškozuje životní prostředí.

Když technologové vyvinuli první textilii s nanočásticemi stříbra, výrobci oděvů zajásali. Konečně totiž měli látku, která omezovala na zpoceném lidském těle vznik nepříjemného zápachu. Podle amerických odborníků však vyplavováním iontů stříbra do odpadních vod a následně řek může dojít k vážným ekologickým či zdravotním problémům.

Důsledky vyplavování iontů stříbra z textilií nejsou totiž zatím dobře známy. Je však jisté, že ionty tohoto kovu rozpuštěné ve vodě mohou být například silným zabijákem pro ryby a důležité vodní mikroorganismy. Experti před tím varovali na setkání Americké společnosti chemiků a volali po dalším studiu jak důsledků na životní prostředí, tak na lidské zdraví.

Není zatím vůbec jasné, zda a v jakém množství k vymývání stříbra z textilií dochází, ani jak se dále toto stříbro v odpadních vodách a následně v řekách chová. Podle arizonských expertů Paula Westerhoffa a Troye M. Benna ponožky různých značek v jejich pokusu vylučovaly při praní různé formy stříbra v nestejném množství.

Stříbro se z ponožek uvolňuje postupně

„Může tak existovat výrobní proces, který lépe udrží stříbro v ponožkách. Některé vyloučily téměř všechno stříbro při prvních několika praních, některé postupně a některé vůbec,“ uvedl Benn na konferenci.

Roztok iontů stříbra nehubí jen zápach plodící bakterie v lidském potu, ale ve vodních ekosystémech může vážně narušovat procesy, o které se opírá celý vodní život. Pro člověka je iontové stříbro toxické jen ve vysokých dávkách. Účinky nanočástic ale musí být ještě dále zkoumány.

http://www.novinky.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí