zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Praze zasedá výkonný výbor Evropské koalice pro odpovědnost korporací

11.04.2008
Obecné
V Praze zasedá výkonný výbor Evropské koalice pro odpovědnost korporací

Program GARDE Ekologického právního servisu (dále "GARDE-EPS") hostí v Praze ve dnech 10. a 11. dubna zasedání výkonného výboru Evropské koalice pro odpovědnost korporací (European Coalition fot Corporate Justice) (dále "Koalice").[1] Koalice je celoevropskou iniciativou, která zastupuje více než 250 občanských organizací, odborů a akademických institucí. Cílem Koalice je vyvinout a prosadit kvalitní právní regulaci nadnárodních korporací, která by zaručovala jejich odpovědnost za porušování lidských práv a poškozování životního prostředí.[2]

GARDE-EPS zastupuje Českou republiku v Koalici a je členem jejího výkonného výboru -- sedmičlenného orgánu řídícího činnost Koalice. GARDE-EPS také předsedá Právní pracovní skupině Koalice, jejímž úkolem je vytvořit návrhy nové právní regulace, které Koalice prosazuje.

Náplní pražského jednání výkonného výboru Koalice je příprava konference, kterou Koalice organizuje 29. května na půdě Evropského parlamentu. Konference má představit první návrhy pro změnu Evropského práva v oblasti regulace korporací. Návrhy se týkají problematiky odpovědnosti mateřských společností za porušování lidských práv jejími dceřinými společnostmi a povinnosti korporací podávat zprávy o dopadech své činnosti na životní prostředí a sociální oblast.

Tyto návrhy jsou výsledkem komplexního právního výzkumu, který Koalice uskutečnila v minulém roce. Návrhy směřují k implementaci doporučení Evropského parlamentu, které byly vyjádřeny v jeho Rezoluci o společenské odpovědnosti korporací (CSR) přijat! é v květnu 2007.

Dalšími členy Koalice, mimo GARDE-EPS, jsou evropské a mezinárodní organizace Friends of the Earth Europe, Fédération Internationales des ligues des droits de l'Homme a Corporate Europe Observatory a plaformy sdružující organizace prosazující odpovědnost korporací v jednotlivých evropských zemích jako např. Corporate Responsibility Coalition (Velká Británie), Mani Tese (Itálie), Forum Citoyen pour la Responsabilité Sociale (Francie), Irish Congress of Trade Unions (Irsko), Forum for Environment and Development (Norsko), CorA -- Netzwerk für Unternehmensverantwortung (Německo), Observatorio de RSC (Španělsko), 92 Group Forum for Sustainable Development (Dánsko), MVO Platform (Nizozemsko), Finnwatch (Finsko) a další.
Pro více informací o Evropské koalici pro odpovědnost korporací viz : www.corporatejustice.org
Pro více informací o GARDE-EPS viz : www.responsibility.cz
Kontakt:
Filip Gregor, mobil: 420 775 154 083
program GARDE Ekologi! ckého právního servisu
Dvořákova 13, 602 00 Brno
e-mai! l: filip .gregor@eps.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí