zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čuba nastínil nové cesty českého zemědělství

11.04.2008
Zemědělství
Čuba nastínil nové cesty českého zemědělství
Tiskové středisko BVVMezi hlavní opatření pro rozvoj českého zemědělství patří: Farmáři musí za svou produkci dostávat více peněz. Pro získání těchto financí se musí věnovat standardním, ale i nestandardním produkcím.

Chovatelé a pěstitelé by měli vyrábět takové produkty, o které je a bude na trhu zájem. Důležité je také vytvořit zcela nové organizační uspořádání, které umožní, aby zemědělství mohlo fungovat v současném globalizovaném světě. Uvedli to na semináři Nové cesty českého zemědělství v Rotundě pavilonu A Doc. ing. František Čuba, CSc. a Doc. ing. Josef Hurta CSc.

Ze semináře vyplynulo, že řada našich zemědělských podniků má sice velkou rozlohu, ale přesto malou pro to, aby se jim podařilo ovládnout situaci, nejen v Evropě, ale v celém světě. Proto by se měly začít sdružovat a uskutečňovat velké programy s velkým kapitálem. Podle obou specialistů se musíme rychle vzpamatovat, pak našim podnikům budou diktovat podmínky jiné firmy, budeme závislí na obchodních řetězcích a na politice nikoliv naší, ale jiných zemí.

Není správný názor, že české zemědělství omezují státy bývalé evropské patnáctky. I tam mají podle odborníků zemědělci stejné podmínky jako u nás a přesto hospodaří dobře. Pád českého zemědělství je způsoben vnitřními podmínkami. Zemědělství také chybí špičkoví manažeři. V současnosti se naše školství zaměřilo na tzv. masovou výrobu absolventů a velice málo víme, kolik talentů se v ní ukrývá. Je velkým úkolem pro školy, aby se začaly touto problematikou zabývat a věnovaly se také výchově špičkových odborníků, tak jak tomu je ve vyspělých zemích.

Rozvoj zemědělství mohou výrazně ovlivnit nové programy. Jde o bioplynový program, program výroby paliv, program obnovy skleníkové výroby, program výroby a prodeje čerstvých potravin, program chovu ovcí, program halového chovu ryb a nápojový program. Za jednu z nejvýznamnějších radikálních změn v současném období můžeme podle docentů Čuby a Hurta považovat výrobu bioplynu v zemědělských podnicích. Ta neřeší pouze jakési spotřebování biomasy, pro kterou v současnosti není odbyt. Bioplyn může být totiž po vyčištěný dodáván jako levný plyn pro spotřebitele i podniky a umožnit plynofikaci tam, kde není zemní plyn k dispozici. Bioplyn může být použit k pohonu aut, výrobě elektřiny apod.

V ČR by mohlo být vybudováno a provozováno 600 až 1000 bioplynových stanic, přičemž by bylo zapotřebí vyčlenit asi 250 000 a 400 000 hektarů polí, na nichž by byla produkována biomasa, tedy kukuřice, žito, pšenice, ale i traviny.

K zásadním změnám zemědělské činnosti také patří obnovení dřívější skleníkové výroby. Jde však o produkci na jiném principu než v minulosti. Skleníková výroba v ČR totiž byla zlikvidována vytápěním této zakryté plochy cenově nepřijatelnou energií. Proto je třeba využít pro vytápění levné teplo z biomasy. O ČR se totiž v současnosti dováží 73 procent zeleniny a rozhodující množství květin. Přitom zde přibývají na obnovení těchto činností i další aspekty, tato odvětví si vyžadují velké množství pracovníků.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí