zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nanotechnologie z Liberce mají budoucnost i za oceánem

22.04.2008
Obecné
Nanotechnologie z Liberce mají budoucnost i za oceánem

 

Liberecká společnost Elmarco se začala nanotechnologiemi zabývat v roce 2004. Ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci vyvinula nejen postup, díky němuž lze vlákna tisíckrát tenčí než lidský vlas vyrábět v průmyslovém měřítku, ale také unikátní výrobní stroje, které jinde ve světě neexistují.

nanotechnology_elmarco_01.jpgO podpoře dalšího vývoje revoluční technologie, která se jmenuje Nanospider, se mělo v těchto dnech jednat i při pobytu české vládní delegace v USA. V současné době dovolují stroje, které ji využívají, vyrobít za minutu tolik nanovláken, že to odpovídá měsíční produkci kterékoli z vědeckých laboratoří v Japonsku, Koreji či ve Spojených státech, kde se výzkumem nanovláken také zabývají.

Unikátní technologie umožňuje průmyslovou výrobu textilií tvořených vlákny o průměru 50 až 200 nanometrů. Materiál má takovou strukturu, že dokáže zachytit i velmi jemné částice, jako jsou mikroorganismy a částečně i viry. Přidáním dalších látek, třeba stříbra, dokáže zadržené organismy zničit, čímž se zvyšuje účinnost těchto filtrů. Materiál se v současné době používá v ústních rouškách a respirátorech a filtrech, připravuje se jeho použití v náplastech a obvazovém materiálu.

nanotechnology_elmarco_02.jpg"Nanovlákna jsou technologií budoucnosti. Zatím jsme vytipovali sedm oblastí jejich využití, nejperspektivnější jsou tři: jako ochranné a bariérové oděvy pro armádu i sportovce, jako materiály pro alternativní zdroje energie a jako extrémně pevné a lehké konstrukční materiály," říká jednatel a majitel firmy Elmarco Ladislav Mareš.

Elmarco vloni prodalo více než tucet strojů schopných vyrábět nanotextilie. Největší zájem o ně je v Japonsku a USA, kde jeden z posledních strojů koupilo výzkumné středisko americké armády. Zájem o nanotechnologie má podle Mareše i NASA. Společnost plánuje společný projekt s  Massachussets Institute of Technology (USA), který by se zaměřil na základní výzkum procesu elektrospiningu (vytváření vláken z kapalinových polymerů působením silného elektrického pole) a na nové materiály. 

Elmarco také navázalo spolupráci s univerzitou v Tokiu. V Japonsku je podle Mareše zájem o využití nanovlákenných vrstev v automobilovém průmyslu, zejména k odhlučnění vozů. Testuje se i jejich využití v nejrůznějších filtrech. Elmarco založilo v Japonsku vlastní pobočku, která má firmě pomoci prosadit se na tamních trzích.

ZDROJ: iHNed, Digiweb
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí