zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

VRACEJTE PŘÍRODU, VRÁTÍ VÁM TO!…aneb BIO odpad patří do kompostejneru

15.04.2008
Odpady
VRACEJTE PŘÍRODU, VRÁTÍ VÁM TO!…aneb BIO odpad patří do kompostejneru
Magistrát hlavního města Prahy a společnost Pražské služby, a.s. navazují na skvělé výsledky hl. m. Prahy v oblasti systémové separace složek komunálního odpadu a přicházejí s nabídkou separace další významné složky komunálního odpadu s jejím následným využitím formou kompostování. Jedná se o službu sběru a svozu odpadu ze zahrad, údržby zeleně a z domácností.

Pro shromažďování výše uvedených odpadů společnost Pražské služby, a.s. nabízí speciální sběrné nádoby hnědé barvy o obsahu 120 nebo 240 litrů, tzv. kompostejnery. Ty jsou určeny výhradně ke shromažďování např. listí, trávy, plevele, zbytků rostlin, čisté zeminy z květináčů, dřevních štěpků z větví stromů či keřů, spadaného ovoce, zbytků ovoce a zeleniny, čajových sáčků a kávové sedliny, skořápek od vajec apod.

Kompostejnery jsou obsluhovány společností Pražské služby, a.s. v pravidelné četnosti 1x za 14 dní (v sobotu) s tím, že svoz bioodpadu probíhá speciální svozovou technikou pouze ve vegetačním období, tzn. od 1. 4. do 30. 11. kalendářního roku. V současné době je služba sběru a svozu tohoto odpadu provozována na území MČ Dolní Chabry, Klánovice, Běchovice, Koloděje, Újezd nad Lesy a Šeberov. Společnost Pražské služby, a.s. má ambice postupně rozšířit tuto službu i na území dalších cca 34 zejména okrajových městských částí.

Z důvodu zajištění optimální ekonomiky a efektivity může být tato nová služba realizována na území dalších městských částí až po zajištění rozmístění minimálního počtu 50 ks kompostejnerů na daném území. Základní podmínkou systémového svozu bioodpadu v nových svozových teritoriích tedy je, aby každý potencionální zájemce nejprve provedl registraci u společnosti Pražské služby, a.s. Po nakumulování minimálního počtu registrací v konkrétní městské části bude podepsána smlouva. Registraci lze uskutečnit telefonicky na Callcentru společnosti Pražské služby, a.s. na tel. č.: 284 091 888 v provozní době: po – pá od 8.00 do 18.00 hodin. Registrace není nutná u občanů výše uvedených městských částí, kde již Pražské služby, a.s. tuto službu poskytují.

Cena za službu sběru a svozu bioodpadu činí v roce 2008 podle velikosti sběrné nádoby celkem 412,- Kč/120 l, resp. 714,- Kč/240 l (s DPH). Do celkové ceny služby je zahrnut i pronájem kompostejneru. Smlouva o sběru a svozu bioodpadu je ze strany společnosti Pražské služby, a.s. uzavírána s jednotlivými zájemci, a i když se jedná o zpoplatněnou službu, neznamená to, že objednavateli služby musejí automaticky vzrůstat celkové náklady odvozu komunálního odpadu. Podle některých průzkumů lze pečlivým tříděním bioodpadu snížit váhové množství směsného odpadu v nádobě pro komunální odpad až o 19 %, a tím i ušetřit výdaje spojené s odvozem tohoto odpadu!

V Praze dne 10.4. 2008
Miroslava Egererová
tisková mluvčí
egererovam@psas.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí