zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Československo - má láska, Přírodní skvosty České a Slovenské republiky

27.04.2008
Příroda
Československo - má láska, Přírodní skvosty České a Slovenské republiky
Autor Hynek Skořepa
Přebal knihy

Poetickou formou psaná kniha se pokouší zájemcům z řad laické veřejnosti přiblížit rozmanité krajiny bývalého Československa. Jednotlivé kapitoly se věnují významným horopisným celkům, od nejvyšších pohoří přes vrchoviny až po některé krajiny nižších poloh. Přístupnou formou jsou zde popsány zajímavosti z geologie, geografie, botaniky a zoologie. Velká pozornost je vzhledem k odbornému zaměření autora věnována lesům a jejich vývoji v minulosti. Kromě informací přírodovědného charakteru si autor všímá vlivu lidských aktivit na krajinu v minulosti i současnosti. Přijměte tedy pozvánku autora k cestě do míst na první pohled třeba nijak zajímavých, kde se však vnímavému pozorovateli otevírají mnohá tajemství přírody. Jak píše v doslovu, můžete se vydat, kam vás srdce táhne…

… Za časného jara nejlépe někam na jih, třeba na jižní Slovensko. Do kraje, kam slovy Miloslava Nevrlého z jeho Nejkrásnější sbírky "nikdo ke své škodě nejezdí." Ten kraj na pomezí Karpat a horké Uherské nížiny však skrývá mnohá překvapení. Pokuste se poodkrýt jeho tajemství. Lze zde nahlédnout do historie Karpat a staré uherské země či ještě starší římské provincie Panonie způsobem, jakým je to umožněno málokde.

Budete procházet teplomilnými dubovými lesy mezi pokřivenými kmeny staletých dubů, přestože nijak vzrostlé ty stromy nebudou. Prodírat se neprostupnými houštinami - rájem divokých koček. Stanete na lávových příkrovech třetihorních sopek i na bělostných vápencových útesech, které kdysi vystupovaly z tropických druhohorních moří. Za měsíčních nocí se budou na obzoru rýsovat siluety andezitových skal a hradů z dob tureckých vojen. Škrapy rozbrázděnými krasovými planinami můžete vystoupat do hor až ke stříbrokmenným bučinám a temným smrčinám. Až tam, kde na strmých vápencových srázech rostou ty nejvzácnější rostliny, které z těchto skal shlíží do údolí po miliony let - již od třetihor.

Nejlépe vydáte-li se na tu cestu v jednom z nejkrásnějších časů roku, začátkem května. V době, kdy z jižních krajin přilétá orlík krátkoprstý - slovenský "hadiar", pán nad osudem ještěrek a hadů nad planinami. V době, kdy nad okraji lesů táhnou sluky a jejich tiché kvorkání oživuje večery. V horských lesích tehdy tokají tetřevi a listy buků pokrývají nejkrásnější zelení horské svahy. Stačí jen ráno po probuzení zdvihnout oči a dívat se, jak zelený šat stoupá stále více do hor. Je to také čas relativně stálého počasí, kdy jen bouřlivý jarní vítr odnáší poslední zbytky zimy.

Pak můžete již zamířit do kteréhokoliv koutu bývalého Československa. Od třeboňských rašelinišť vonících v červnu květy rojovníku do jedlových bučin Blanského lesa, od chladných Šumavských plání k horkým tmavým skálám Českého středohoří, od písečných přesypů Záhorské nížiny k tatranským štítům, lesknoucím se v nejkrásnějších horských jezerech ukrytých mezi kosodřevinou. Hledejte na takových cestách svůj vztah ke krajině…

www.albertknihy.cz, e-mail: albert-knihy@seznam.cz, DPC 250 Kč.

Zdroj: http://www.treking.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí