zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražské služby: Děláme stále více pro Prahu a vaše plíce...

23.04.2008
Obecné
Odpady
Energie
Pražské služby: Děláme stále více pro Prahu a vaše plíce...

Děláme stále více pro Prahu a vaše plíce...

Od 16.ledna 2008 mohou Pražané v ulicích spatřit tři nová vozidla na svoz komunálního odpadu s pohonem na zemní plyn (CNG). Pod sloganem „Děláme stále více pro Prahu a vaše plíce“ chtějí Pražské služby ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a Pražskou plynárenskou přispět ke zlepšení nepříznivého stavu ovzduší v Praze. Praha se tak zařadila mezi další evropské metropole, které už výhody komunálních vozů na zemní plyn využívají.

„Zemní plyn patří dnes mezi nejvíce využívané alternativní pohonné hmoty. Nespornou předností pro ekologii je v případě vozidel poháněných zemním plynem snížení emisí. Redukce škodlivin významně ovlivňuje tvorbu smogu, přízemního ozonu, dokonce i skleníkového efektu. Nemalou výhodou je i snížení hluku. Zejména ve velkých městech, kde je automobilový provoz jedním z nejvíce diskutovaných problémů, by varianta využití zemního plynu v mnohém ulehčila lidem i životnímu prostředí. Nejvíce vozidel CNG zatím jezdí v Madridu, mezi další pokrokové metropole patří Berlín, Paříž, ale i menší města Švédska nebo Švýcarska,“ říká generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman a dodává: „Vedle ekologie nepomíjejme ani ekonomické plusy. Náklady na tyto pohonné hmoty jsou oproti benzínu a naftě téměř poloviční. Pražské služby a.s. tak navazují na rychle se rozvíjející celosvětový trend, směřovaný především na ekologii, ekonomiku a bezpečnost.“

"Vozidla na plyn mají ve srovnání s naftou zanedbatelné emise prachu (sazí) a jejich podporou snižujeme znečištění ovzduší v Praze," říká radní hlavního města Prahy pro oblast životní prostředí Petr Štěpánek.

Nasazením těchto vozidel startuje ekologický projekt, který má za cíl zahájit postupnou obměnu stávajících vozidel s naftovým pohonem pro svoz odpadu a vozidel pro samosběrné zametání za vozidla na zemní plyn, u nichž je minimalizován negativní vliv na kvalitu ovzduší. Konkrétně v březnu 2008 budou dodána dvě zcela nová vozidla určená pro údržbu a čištění komunikací. U těchto vozidel budou navíc instalovány speciální prachové filtry, které zachycují jemné prachové částice a předcházejí tak různým onemocněním jako například dráždění sliznice dýchacích cest, nemocem plic, chronické bronchitidě atd.. Nasazením těchto vozidel se výrazně zvýší ekologický efekt čištění. Během roku 2008 pak dojde k dodávce dalších pěti svozových vozidel s pohonem na CNG. Všechna vozidla budou využita zejména v nejvíce zatížených oblastech města a počítá se s nimi i na směnný provoz tak, aby byla co nejvíce využita.

ZDROJ: Pražské služby

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí