zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prosazování výstavby integrovaného centra odpadů usilovně pokračuje

24.04.2008
Odpady
Prosazování výstavby integrovaného centra odpadů usilovně pokračuje
V Ostravě se včera a dnes (21. a 22. dubna) koná mezinárodní konference ODPADY 21. V Moravskoslezském kraji byla již v roce 2000 navržena koncepce na energetické využití komunálních odpadů, která počítala se vznikem krajského integrovaného centra. Přestože v ČR roste podíl množství komunálních odpadů ukládaných na skládky, Ministerstvo životního prostředí záměr výstavby nepodpořilo.
V roce 2000 skončilo na skládkách 60,3 procent komunálních odpadů, v roce 2006 pak již 81 procent a v našem kraji dokonce přes 94 procent. "Současný postup Ministerstva životního prostředí de facto znamená, že jsme se museli při řešení integrovaného systému nakládání s odpady v kraji vrátit na začátek," říká Pavol Lukša, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a dodává: "Výše investičních nákladů na výstavbu integrovaného centra činí cca 5 miliard korun, a proto je jeho realizace pro kraj a obce samostatně neufinancovatelná." Představitelé kraje proto na konferenci chtějí apelovat na Ministerstvo životního prostředí, aby změnilo své rozhodnutí a vybudování krajského centra na severní Moravě dalo zelenou.

"Energetické využívání odpadů je rovnocennou alternativou k dalším způsobům využívání odpadů," upozornil dále náměstek Lukša. "Pokud dnes Česko nevyužije jedinečnou možnost pro získání podpory z evropských fondů, za pár let budeme velmi obtížně hledat prostředky  vybudování integrovaných center na využití odpadů a budeme se zde topit sice ve vytříděných, nicméně stále se zvětšujících hromadách odpadů," řekl závěrem Pavol Lukša. Zástupci kraje doufají, že ministerstvo svůj postoj nakonec přehodnotí.
 
http://www.infozmesta.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí