zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na čtrnácti městských částech se informovalo o odpadech

05.05.2008
Odpady
Na čtrnácti městských částech se informovalo o odpadech

Ve dnech 14. – 30. 4. probíhala informační kampaň o odpadech (s důrazem na třízení odpadu) na čtrnácti městských částech: Praha 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 18, 19, 21 a Praha Libuš. Dvojice pracovníků 01/71. ZO ČSOP Koniklec společně se zástupci firmy Pražské služby a.s. byla denně připravena od 10 do 18 hodin odpovídat občanům na jejich dotazy, přesvědčovat je i jejich děti o důležitosti správného nakládání s odpady a zaznamenávat si jejich připomínky a názory.

Společně s informačním stánkem stálo na místě, které vybrala radnice příslušné městské části, popelářské auto a sada barevných popelnic. Jejich zmenšeniny lákaly děti k plnění nejrůznějších úkolů a odpovídání na záludné dotazy. Jiné děti byly do akce zapojeny formou ekoprogramů, které lektoři ČSOP Koniklec prováděli v okolních školách.

A co vlastně nejvíce občany zajímalo?

-         Bioodpad – co tam všechno patří a jak získat „hnědou popelnici“? Do nádoby na bioodpad patří zbytky z kuchyně, např. slupky od zeleniny a brambor, ale ne zbytky jídel, zvláště masa. Také sem patří odpad ze zahrádky, ale ne odpad velkého objemu, jako např. ořezané větve. Rozsáhlý seznam naleznete na webu Pražských služeb. Svoz bioodpadu probíhá už na několika městských částech (Dolní Chabry, Újezd nad Lesy, Klánovice, Běchovice, Koloděje, Šeberov, Hrnčíře)  a dalších mnoha se chystá. Většinou se jedná o okrajové městské části. Pokud máte o tuto službu zájem, kontaktujte Pražské služby a.s. nebo svoji městskou část – zda se bude bioodpad na Vaší městské části svážet závisí totiž hlavně na zájmu občanů.

-         Nápojové kartony – budou i u nás? Pokud na vašem sběrném místě chybí kontejner na nápojové kartony, kontaktujte městskou část. Pokud jeho nepřítomnost nemá nějaký zásadní důvod (nedostatek prostoru apod.), měl by v dohledné době ke žluté zelené a modré popelnici přibýt.

-         Nebezpečný odpad – co s ním? Nebezpečný odpad můžete odevzdat při mobilním svozu nebezpečného odpadu, který probíhá cca 4x do roka. Ušetříte si cestu, protože pracovníci vybírající tento odpad přijedou téměř pře Váš dům. Pokud se Vám na termín mobilního svozu nechce čekat, nebo se Vám nehodí, odvezte nebezpečný odpad na nejbližší sběrný dvůr.

-         Hliník – kde mohu odevzdat drobný Al odpad, jako jsou víčka od jogurtů? Drobný hliníkový odpad můžete odevzdat na Ministerstvu Životního prostředí (Praha 10), v Toulcově dvoře (Praha 15), na VŠE a na radnici Prahy 10. Po dohodě Vám ho vezmou i v některých sběrných dvorech.

Pokud jste nestihli přijít na žádný z infostánků, můžete se svými dotazy obrátit na ekoporadnu ČSOP Koniklec: csop.koniklec.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí