zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU žaluje Itálii kvůli odpadu

09.05.2008
Odpady
EU žaluje Itálii kvůli odpadu
Slunce, teplota kolem 25 stupňů, ve většině města nesnesitelný puch a obava z nemocí šířených krysami. Neapolští hasiči v posledních dnech zasahovali u desítek požárů, které založili lidé snažící se zbavit hromad odpadků. Na nečinnost italské vlády si včera došlápla i Evropská komise, která se rozhodla Itálii zažalovat kvůli odpadkové krizi u Evropského soudního dvora. Tím chce donutit Italy, aby začali rychle něco dělat. "Komise není přesvědčena, že se dělá dost proto, aby se problém vyřešil co nejrychleji," uvedl zdroj z EK.

Na ulicích jihoitalské Neapole leží nyní asi tisíc tun neodvezeného odpadu. Není ho kam vozit, skládky jsou přeplněné a tři spalovny opadu, jejichž výstavba spolykala spoustu peněz, nejsou dokončené. Okolní regiony odmítají neapolský odpad přijímat, musí se tak vozit do vzdálenějších oblastí nebo do německých spaloven.

Byznys s odpadem v Kampánii léta ovládá Camorra, které sem roky vozila nebezpečný a špatně zpracovatelný odpad z celé Itálie. V oblasti jsou tisíce nelegálních skládek, často plné toxických a karcinogenních látek. Jak si v jednom odposlechnutém telefonátu pochvaloval jeden z mafiánů: "Odpadky se v našich rukou mění v čisté zlato." Pro Camorru je byznys s odpadem méně riskantní a ziskovější než obchod s drogami.

Odpadková krize se s měnící intenzitou vrací už přes 13 let. Za tu dobu investovala vláda do různých nefungujících řešení přes 1,3 miliardy eur. I poplatky za odvoz odpadu jsou tu vyšší než ve zbytku Itálie; a velká část z těchto peněz ale také skončila v rukou mafiánů. Teď chce odpadkovou krizi osobně řešit staronový premiér Silvio Berlusconi. Právě v Neapoli by se mělo konat první zasedání jeho nové vlády. "Už jsem si tam našel základnu. Budu ve městě trávit tři dny v týdnu, a to až do doby, než si budu jistý, že jsme našli fungující řešení," řekl Berlusconi v interview.

Jeho předchůdce Romano Prodi v bitvě s neapolským smetím neuspěl. V prosinci byly ulice města zavaleny sto tisíci tunami odpadu, s jehož odklízením musela pomáhat armáda. V lednu pověřil Prodi řešením situace Gianniho De Gennara, který se už dokázal vypořádat s mafiány či teroristy z Rudých brigád. S odpadky tak úspěšný nebyl. Vyčistil historické centrum, žádné trvalé řešení ale nenašel
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí