zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Latinskou Ameriku projeli na použitý kuchyňský olej

09.05.2008
Energie
Latinskou Ameriku projeli na použitý kuchyňský olej
Na cestu po Latinské Americe se vydal jeden mexicko-francouzský pár autem, ovšem na netradiční pohon. Jako palivo používá kuchyňský olej upravený na biodiesel. Celá ekologická výprava začala v neděli a měla by trvat devět měsíců. Dvojice by při ní měla urazit 30 000 kilometrů z Mexika až do argentinské Patagonie, napsala agentura AFP.

"Naše benzinky jsou restaurace," vysvětlil s úsměvem 34letý Juan Miguel Gutiérrez krátce před odjezdem. Jeho bílá dodávka, polepená reklamními samolepkami sponzorů, ale i fotografiemi přátel, kteří na celou akci rovněž přispěli z vlastní kapsy, je upravená jako karavan, v němž nechybí ani bojler na 60 litrů vody.

"Použitý kuchyňský olej se může měnit v biodiesel jednoduchým chemickým procesem. Olej se zahřeje na 50 stupňů Celsia, smísí se s metanolem a louhem sodným, což podnítí reakci a výsledkem je biodiesel a glycerin," vysvětlila postup přeměny obvykle vylévané tekutiny na pohonnou hmotu 35letá Agnes Mératová z Francie, která v Mexiku žije už přes deset let.

"Kontaktujeme restaurace, které nám budou svůj použitý olej schovávat; zatím jsme se setkali jen s dobrou odezvou," připojil se její partner.

Celý projekt se zrodil během takzvané tortillové krize loni v lednu, kdy prudce vzrostly ceny kukuřice. To způsobilo paniku mezi těmi nejchudšími obyvateli Mexika zejména proto, že z kukuřice se začalo vyrábět biopalivo, hlavně ve Spojených státech.

Agnes také připomněla, že olej použitý ve fritovacích hrncích je jednou z tisíců alternativ k benzinu, je vždycky třeba najít tu, která se přizpůsobí svému životnímu prostředí.

Pár hodlá urazit denně asi 120 kilometrů a cestu chce ukončit začátkem příštího roku. Po celou cestu však chtějí mimo jiné zviditelňovat místní ekologické projekty či pořádat konference na univerzitách. Hlavním cílem je dokázat, že s malými investicemi lze získat palivo, které méně stojí a méně znečišťuje.

Použitý olej recyklují například už studenti technologického institutu v severomexickém městě Monterrey - olej z univerzitní restaurace zpracovávají na palivo pro autobus, který jezdí v areálu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí