zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krušnohorská rašeliniště se zařadila mezi mokřady mezinárodního významu

17.05.2008
Příroda
Krušnohorská rašeliniště se zařadila mezi mokřady mezinárodního významu

Náměstek ministra životního prostředí František Pelc a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pojer spolu se zástupci Karlovarského, Ústeckého kraje a obcí dnes slavnostně vyhlásili Krušnohorská rašeliniště v pořadí již dvanáctým českým mokřadem mezinárodního významu. „Statut mokřadu mezinárodního významu má přispět k větší ochraně zranitelných a ohrožených přírodních biotopů,“ řekl náměstek Pelc

Krušnohorská rašeliniště jsou unikátním komplexem hřebenových, rozvodnicových a svahových rašelinišť, vzniklých na suťových vývěrech podzemních vod. Součástí mokřadu jsou Cínovecké rašeliniště, Novodomské rašeliniště, Svatošebestiánská, Kovářská, Božídarské rašeliniště a Rolava. Mokřad patří do dvou ptačích oblastí, kterými jsou Novodomské rašeliniště - Kovářská a Východní Krušné hory. Celková rozloha mokřadu je 11 224 hektarů. Některé z rašelinišť mají ochranný statut národní přírodní rezervace, národní přírodní památky (Velké jeřábí jezero) či přírodní památky.

Vyhlášení Krušnohorských rašelinišť mokřady mezinárodního významu má v budoucnu ochránit nejen flóru a faunu, ale zejména jejich funkci velkého přírodního rezervoáru vody. Mělo by se tak předejít např. necitlivému budování odvodňovacích systému a těžbě rašeliny.

Krušnohorská rašeliniště byla zapsána do seznamu významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy z roku 1991. Tato dohoda má zajistit celosvětovou ochranu a rozumné využívání všech typů mokřadů.

Další informace:

www.ramsar.org

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí