zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chráněná území Evropy mají příští sobotu svůj den, slavte s nimi

18.05.2008
Příroda
Chráněná území Evropy mají příští sobotu svůj den, slavte s nimi

Sobota 24. května je v chráněných územích celé Evropy velmi významným svátkem. Federace přírodních a národních parků Evropy Europarc v roce 1999 totiž 24. květen vyhlásila Evropským dnem parků. Stalo se tak při příležitosti 90. výročí vyhlášení prvních devíti evropských národních parků, což se stalo 24. května 1909 ve Švédsku.

Oslavy Evropského dne parků se chystají i v českých chráněných území. Kompletní přehled je k dispozici na webových stránkiách www.europarc.cz a první z nich se konají již o tomto víkendu. Už tuto sobotu je tedy možné vyrazit na ornitologickou vycházku na Křivoklátsku. Tam se konají také ekohrátky pro děti a rodiče či výstavy fotografií Ptáci kolem nás a Natura aquatica. V moravských Bartošovicích bude sobota patřit již tradičnímu Otevírání Poodří (pěšky, na kole, na loďce…). Na botanickou exkurzi zve Národní park České Švýcarsko, terénní exkurze v rámci celoročních oslav 40. výročí založení zdejší CHKO se chystá i v Jizerských horách.

Příští víkend se pak oslavy rozjedou naplno. Velká slavnost se chystá v sobotu 24. května na vranovském zámku v Národním parku Podyjí, které se zúčastní i ministr životního prostředí Martin Bursík. Sobotní oslavě bude předcházet botanická exkurze a na neděli je ve spolupráci s NP Thayatal připraven Rodinný festival v Hardeggu. Akce pro veřejnost chystají i další české národní parky a řada CHKO. Jarní přírodu si tak můžete užít v Krkonoších, Českém Švýcarsku i na Šumavě, stejně jako v Blanském lese, Beskydech, Českém krasu, Jeseníkách, Lužických horách, Železných horách, na Blaníku, Křivoklátsku, Kokořínsku i na Pálavě.

Federace Europarc sdružuje více než 400 chráněných území z 38 evropských zemí. Členy této organizace jsou též správy všech českých národních parků i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a jejím prostřednictvím Správy všech 25 českých chráněných krajinných oblastí. V ČR působí národní sekce federace Europarc –  Europarc ČR. Velkoplošná chráněná území pokrývají zhruba 15 % rozlohy ČR. Chrání ohrožené druhy rostlin, živočichů i jejich biotopů, stejně jako typické ukázky české a moravské krajiny.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí