zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novela vodního zákona je průlomovou normou

19.05.2008
Voda
Novela vodního zákona je průlomovou normou

JIHLAVA - Usnadnit budování protipovodňových opatření by měla novela vodního zákona, kterou v pondělí podepsal prezident republiky. Co je cílem novely a co si od ní slibuje ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS), jsme se zeptali při jeho pracovní cestě po našem kraji.

"Protipovodňová ochrana je velmi závažné téma, kterému věnujeme velkou pozornost. Novela vodního zákona je průlomovým zákonem, který rozšířil manévrovací prostor v problematice protipovodňových opatření. Jako velmi užitečné opatření, které je zároveň malým zásahem do krajiny, vidíme poldry. Zejména jejich výstavbu má novela usnadnit a urychlit."

Mohl byste být konkrétnější...

"Novela podporuje zachování stávající zemědělské nebo lesnické produkce na územích uvnitř poldru určených k výjimečnému zaplavení v případě povodní. Bude-li nutné k řízenému zaplavení přistoupit, bude škoda na zemědělské produkci kompenzována, což je přínosem pro zemědělce hospodařící na těchto územích. Nebudou se muset strachovat o svou činnost a poldry budou i nadále živou částí území. Naším cílem je adekvátní připravenost na povodně.

  Zjistili jsme, že pouhé prohrábky koryt nebo výstavba hrází nejsou ideální. Je zapotřebí kombinovat všechna dostupná opatření. Poldr je navíc jen velmi malým zásahem do krajiny a zůstává její živou součástí."

Myšlenka budovat poldry je určitě užitečná a přínosná věc, ale jak chcete zajistit, aby s těmito opatřeními souhlasili také vlastníci dotčených pozemků?


"Pro zajišťování pozemků pro výstavbu protipovodňových opatření je v novele nově zahrnut i institut vyvlastnění. Jedná se až o krajní řešení, vždy se budeme nejdřív snažit s vlastníkem pozemku domluvit a pozemek koupit. Novela nabude účinnosti od 1. července letošního roku. V současnosti existuje řada příkladů obcí, které volají po poldrech a podobných opatřeních, ale roztříštěná a komplikovaná údržba pozemků výstavbu znemožňuje. O výstavbě poldrů v nejohroženějších oblastech se začne po vstoupení novely v platnost urychleně jednat."


Dana Čírtková

http://www.jihlavske-listy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí