zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodní krásy Šumavy pohlcuje nová zástavba

19.05.2008
Příroda
Přírodní krásy Šumavy pohlcuje nová zástavba

Praha - Uprostřed Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava vyrůstají desítky nových domů.

Místní lidé a ochránci přírody s výstavbou nových domů uprostřed lesů a luk nesouhlasí – nekontrolovatelný stavební ruch podle nich může zničit to nejcennější, co Šumava má – krásnou přírodu a krajinu.

„Obecně je to vždycky špatně, když se staví ve volné přírodě. Pokud někdo povolí stavbu v jedné chráněné krajinné oblasti, je to špatný precedens pro ostatní. Pak budou chtít všichni stavět tam, kde je to ekologicky nešetrné. Chyba je i na straně stavebního úřadu, ten totiž často plně nevyužije své pravomoci stavbu v přírodě nepovolit,“ řekl Deníku Martin Skalský ze Sdružení Arnika. „Problém je v tom, že stále je u nás v oblasti ekologie řada nevzdělaných úředníků,“ dodal Skalský.

Starostové obcí ji naopak podporují, chtějí tak zvýšit nynější nízký počet obyvatel. Některé projekty jsou tak rozsáhlé, že proti nim protestují i ´představitelé obcí. „Pokud by se k nám lidé stěhovali nastálo, tak bych také byla pro. Ale v naší obci vznikla holandská výstavba k rekreačním účelům a to je podle mě velká chyba,“ uvedla Jana Hrazánková, starostka obce Borová Lada. V její obci společnost MEI Moravia naplánovala projekt s jedenácti rodinnými domy a sedmadvaceti trojdomy.

Ministerstvo životního prostředí další zástavbu na Šumavě nepovažuje za velký problém.„Nová výstavba rozhodně neprobíhá v chráněném přírodním pásmu,“ vysvětlil mluvčí MŽP Jakub Kašpar. Nové domy mohou vznikat právě v tomto okrajovém pásmu, které už se řídí jinými nařízeními, než které zákon stanovuje pro první a druhou zónu chráněných krajinných oblastí.

Šumavský národní park chce alespoň pomoci tomu, aby nové stavby nepůsobily na území chráněné oblasti příliš rušivě. „Chceme udržet ráz šumavské krajiny, proto jsme požádali o pomoc odborníky, urbanisty a architekty. Budou radit lidem, jak postavit dům, který dobře do šumavské krajiny zapadne, přes internet nebo,“ řekl Deníku František Krejčí, ředitel NP Šumava. S konzultacemi chce park začít od června.

Denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí