zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Některá sídla nemají ještě projekty na čističky a kanalizaci

21.05.2008
Obecné
Voda
Odpady
Některá sídla nemají ještě projekty na čističky a kanalizaci

20. 5. 2008 Tiskové středisko BVV – Investice ve výši 49 miliard korun si ještě vyžádá zlepšení systému čištění odpadních vod v ČR. Více než polovina této částky by měla být financována do roku 2010 z evropských fondů. 

Podle informací ministerstva životního prostředí kanalizaci vybavenou čistírnou odpadních vod stále nemá vybudováno 64 z celkem 515 tuzemských aglomerací, na něž se vztahuje závazek ČR vůči Evropské unii. Část těchto sídel dosud ani nemá připravené projekty na výstavbu ČOV. Zhruba 33 miliard korun by měla česká města a obce získat z fondů EU, zejména z Operačního programu Životní prostředí a z evropského fondu ISPA. Dalších šest miliard by měly poskytnout ministerstvo zemědělství, životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Zdroje investorů pak tvoří dalších deset miliard korun. Vyhovující čistírny má 328 z uvedených 515 aglomerací, přičemž větší než 85 procentní napojení na kanalizaci má 297 aglomerací. Tento počet odborníci považují za uspokojivý.

Na dotace pro vodohospodářskou infrastrukturu a snižování rizika povodní je vyčleněna Z OP ŽP částka v hodnotě dvou miliard eur. Určena je pro obce nad 2000 obyvatel a pro aglomerace pod 2000 obyvatel, které jsou umístěny v území vyžadující zvláštní ochranu. Jde o národní parky a chráněné krajinné oblasti včetně jejich ochranných pásem, lokality soustavy Natura 2000, ochranná pásma vodních zdrojů a přírodních léčivých zdrojů, zdrojů přírodních minerálních vod a chráněné oblasti přirozené akumulace vod. Například v povodí vodního díla Nové Mlýny se tím rozumějí obce ležící v části povodí Dyje nad nádržemi. Totéž platí v povodí Svratky, Jihlavy, Oslavy a Jevišovky.
 
zdroj: www.bvv.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí