zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Gang pašoval do Česka vzácné plazy z Austrálie

22.05.2008
Příroda
Gang pašoval do Česka vzácné plazy z Austrálie

Australská policie začala pátrat po pašeráckém gangu, který se v uplynulých šesti měsících snažil z Austrálie do Česka v poštovních balíčcích propašovat 15 vzácných gekonů.

Agentura AP uvedla, že pašerákům hrozí v případě dopadení až deset let vězení a pokuta do výše 100 000 australských dolarů. To je v přepočtu 1,5 milionu korun.

Naposledy objevili pracovníci australské pošty vzácného pagekona lupenoocasatého v zásilce, která měla být z australského města Cairnsu odeslána do Česka minulý týden. Pětadvacet centimetrů dlouhý plaz byl podle prohlášení celníků bez vody a jídla tři týdny, kupodivu však přežil.

Policie tvrdí, že případ z minulého týdne je jen pokračováním zvýšené snahy pašeráků vyvézt vzácná zvířata do zahraničí, kde se nabízejí v přepočtu za 16 000 korun.

Pašeráci ukrývali ještěry do rámečků na fotografie a do knih s vyříznutými stránkami. Většina zvířat ještě před objevením uhynula kvůli nedostatku jídla, vody a vzduchu. O přeživší gekony se starají ochránci přírody.

Podle policie byly balíčky odeslány ze čtyř různých měst v Austrálii a všechny směřovaly do Česka.

"Ti lidé odesílali několik gekonů v jednom balíčku a zřejmě doufali, že alespoň jeden z nich dokáže cestu přežít," popsal metodu pašeráků vyšetřovatel Richard Janeczko.

Kriminalista Janeczko také uvedl, že australští vyšetřovatelé spolupracují s českou policií a snaží se odhalit celou síť pašeráků.

Za pašování plazů byl na pátém kontinentu v roce 2003 odsouzen pětadvacetiletý Čech, který se snažil z Austrálie bez povolení vyvézt divoce žijící zvířata včetně několika gekonů. Trest byl ale na australské poměry nezvykle mírný: tři měsíce vězení.

AUTOR: (čtk, ap)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí