zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příležitost pro přírodu – zpracování odpadů pyrolýzou

26.11.2007
Odpady
Příležitost pro přírodu – zpracování odpadů pyrolýzou
Trend trvalého nárůstu množství odpadu vyžaduje vývoj technologií, které umožňují další využití odpadu na produkty s vysokou přidanou hodnotou.

Jednou z těchto technologií je pyrolýza. 

Technologie vyvinutá členy klastru ENVICRACK v rámci řešení projektu „Pyrolýzní zpracování tříděného odpadu za účelem kombinované výroby tepla a elektrické energie“ je vhodná pro průmyslové nasazení v místech, kde je potřeba řešit problém s likvidací různých druhů odpadu v souladu s principy udržitelného rozvoje.  Pyrolýzní zpracování odpadu tak může tvořit část technologického řetězce v projektech respektujících požadavky konceptu průmyslové symbiózy.

Výstupem z pyrolýzy jsou cenné suroviny, jako jsou pyrolýzní plyn, olej a koks, vhodné pro další chemické zpracování, např. pro výrobu vodíku. Pyrolýzní plyn je možné využít jako palivo v kogeneračních jednotkách pro výrobu elektrické energie.

PYROMATIC je název pro technologii pyrolýzy, která je koncipována jako modulární a její kapacitu lze přizpůsobit podmínkám, ve kterých bude nasazena. Například technologie PYROMATIC navržena pro použití v Ostravě Vítkovicích disponuje kapacitou zpracování odpadu v množství 19 000 t/rok. Tomuto množství odpovídá instalace kogenerační jednotky o výkonu 1,5 MWh.

U založení klastru ENVICRACK v r. 2005 stál lídr klastru, akciová společnost Arrow Line. Z původních 15 členů se rozrostl počet na dnešních 26 členů. Posláním klastru ENVICRACK  je  podpora konkurenceschopnosti jeho členů. Spolupráce průmyslové sféry a Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě a realizované aktivity v rámci klastru ENVICRACK jsou příkladem dobré praxe spolupráce průmyslové sféry a univerzity.

Petr Nemeth

Družstvo Envicrack

ul. 1. máje 34/120, blok C

703 00 Ostrava – Vítkovice

www.envicrack.cz

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM FONDEM PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ A MINISTERSTVEM PRŮMYSLU A OBCHODU

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí