zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodáků přibývá, řek je stejně

31.05.2008
Voda
Vodáků přibývá, řek je stejně

Sjíždění řek má své kouzlo, pokazit ho může ale třeba i jen otlačený zadek nebo zmáčené boty. Ty si raději přibalte pro jistotu dvoje.

Většina vodáků, kteří pravidelně vyrážejí za mokrým dobrodružstvím, přičichne k této aktivitě už ve škole, která s oblibou vodácké výlety pořádá. „S vodou jsem začínal na střední škole, což je ideální a nenáročný způsob, jak se na vodě rozkoukat. Nyní jezdím s partou každý rok. Většinou volíme vodáckou klasiku - Vltavu,“ vypráví Martin Došek z Brna. On si stejně jako většina vodáků teprve na startovním místě - na Vltavě to bývá Vyšší Brod - vypůjčí loď, vesty, pádla, sudy. „Vybavenost poskytovatelů je dnes opravdu dokonalá. Jen se zaplatí, podepíše a už se vezete,“ dodává.

Přehled půjčoven naleznete třeba na www.vodackepotreby.cz. Půjčení kánoe s pádly a vestami stojí přibližně 300 korun na den. Moderní lodě jsou plastové, takřka nerozbitné, ale roste i obliba odolných nafukovacích člunů z vrstvených tkanin. Mnohé půjčovny se v rámci svých služeb postarají o jejich dopravu na zvolené místo startu a po splutí si je přímo u řeky opět převezmou. Půjčovna by měla vodáky vybavit nejen vodáckým materiálem, ale i informacemi o řece, aktuálním stavu vody a případných nebezpečích - zdaleka ne všechny tak ale skutečně činí.

Loď převezete i vlakem
Pokud přemýšlíte, jak dovést loď na místo sami, můžete využít Českých drah, které v létě zajišťují přepravu ve speciálních vozech. Takzvané vltavské linky dopravují sportovní vybavení z mnoha míst do oblastí ležících u Lipna nebo v blízkosti řeky Lužnice. Speciální parní vlak přepravuje o letních prázdninách také lodě z Prahy k Sázavě. Na putování po řece se vždy navečer vodáci usadí zpravidla v některém z kempů. „V kempech je k dispozici teplá sprcha, záchod a nocleh buď ve vlastním stanu, nebo ve větších kempech jsou i chatky. Je na každém, jaký kemp si vybere. Zda ten větší, jako je Nové Spolí, kde to tepe, nebo zda dá přednost malým, útulným kempům typu Hacienda,“ říká Došek. Zatímco vodáků je stále víc, vhodných řek je pořád stejně. Výsledkem pak mohou být plné řeky i kempy. Dřívější vodácké souznění s přírodou nahradila komerční zábava s instantními prvky. Protože se sváteční vodáci koncentrují především na nejmasověji využívaných tocích s širokým zázemím půjčoven, kempů i restaurací (Vltava, Ohře, Sázava), vydávají se zkušenější vodáci na řeky menší. Ty jsou sice „nevybavené“, ale jejich výhodou je, že jsou dosud volné -takovými jsou například Radbuza, Ploučnice či Orlice. „Také ostatní řeky u nás stojí za vyzkoušení. Třeba Lužnice je klidná, ale místy nečekaně rychlá, takže se člověk může vymáchat, ani neví jak,“ popisuje Došek. U všech řek je ovšem nezbytně nutné sledovat, zda je tam dost vody. Zkazit dovolenou ale dokáže naopak déšť. „Není nad to, když je hezky a člověk si užívá plavby s nohama vyhozenýma v chladivém proudu řeky,“ rozplývá se Došek. Abyste předešli nečekaným problémům doporučuje zkušený vodák pod zadek polystyren, který zabrání otlačeninám, náhradní boty, brýle přivázané na gumičku a všechny věci mít dokonale zabalené v igelitovém pytli, nebo raději ve dvou. Nadšenci, kterým nestačí české řeky vyrážejí nejvíce do Rakouska, Francie či Norska. Pro extrémní zážitek si pak zajeďte do Afriky na Zambezi.

Každý jez je nebezpečný
Spolu s počty vodáků přibývá i nehod. Nejčastějším důvodem je podcenění síly vody či hazard na nebezpečných jezech. Přitom platí, že každý jez může být nebezpečný. „Někdy mi až zatrne, když vidím, jak se plavidla řítí na jez, kde voda padá kolmo někdy až dva metry. Není výjimkou, že jsou v lodi malé děti. Pokud se na jez najede, hrozí rozbití lodě a hlavně zranění,“ varuje Došek. Každý jez je proto nutné před splutím dobře prohlédnout ze břehu a při pochybnostech loď raději přenést. Zásadně by se neměly sjíždět jezy, pod nimiž voda jakoby tiše mizí a netvoří vlny. Převrhnout se pod nimi může znamenat i smrt. Vodní pěna pod takovým jezem totiž nenadnáší a často nepomůže ani plovací vesta.

Jitka Trnková Lidové noviny
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí