zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úložiště jaderného odpadu už Cejlští viděli - ve Švédsku

28.05.2008
Odpady
Úložiště jaderného odpadu už Cejlští viděli - ve Švédsku
Celkem čtyři dny včetně náročného cestování strávili dva obyvatelé Cejle ve Švédsku. Přesvědčili se, jak funguje úložiště vyhořelého jaderného paliva, o jehož realizaci se uvažuje také v okolí Rohozné.

 "Úložiště je dosud ve zkušebním provozu, žádný jaderný odpad tam zatím uložen není," popisuje měsíc staré zážitky návštěvnice skandinávské země Marie Štroufová. Doplňuje, že vše, co se veřejnosti ukazuje, vypadá stoprocentně pozitivně.

 Sama se ale nedomnívá, že by byla nějakým způsobem ohrožena bezpečnost Seveřanů. "Štoly se nachází zhruba 400 metrů pod zemí. Zkouší se také různé technologie uložení," vzpomíná si ještě.

 Obyvatelé Cejle před časem v referendu výstavbu úložiště jednoznačně odmítli. Starostka Dana Poláčková se nedomnívá, že by na základě zkušeností dvou lidí obec dřívější stanovisko k této otázce mohla přehodnotit.

 "Na úložiště se jeli podívat lidé, kteří zastávali na tuto stavbu spíše pozitivnější názor," zdůvodňuje. Štroufová nicméně naznačila, že po zkušenostech ve Švédsku o vybudování úložiště na Rohozensku také nestojí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí