zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klaus: Postoje kandidátů na prezidenta USA k ekologii jsou tragické

29.05.2008
Obecné
Klaus: Postoje kandidátů na prezidenta USA k ekologii jsou tragické

Postoje kandidátů na amerického prezidenta, v nichž dávají najevo, že chtějí bojovat proti globálnímu oteplování, považuje český prezident Václav Klaus za "smutné a tragické". "Děsí mě to, protože mě děsí budoucnost této planety," řekl Klaus českým novinářům ve Washingtonu.

Český prezident ve Washingtonu v úterý uvedl anglické vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta. Varuje v ní před unáhlenými kroky ve jménu boje se změnou podnebí, které by mohly mít dalekosáhlé důsledky na svobodu a prosperitu lidstva.

Vyjádřil obavy nad tím, "jestli klíčová osoba světové politiky, což je americký prezident, bude mít tak extrémní názory, jak tito kandidáti předvádějí ve svých předvolebních vystoupeních". Zároveň ale poznamenal, že až se kterýkoli z nich stane prezidentem, bude muset ze svých postojů zřejmě slevit.

"Nebude to tak tragické, jak by mohlo znít z prohlášení, o kterých si oni myslí, že jsou líbivá, politicky korektní a že by jim snad mohla přidat jednoho dalšího voliče navíc," řekl Klaus.

Názory na globální oteplování se ale podle něho ve Spojených státech různí. Doložil to stanovisky konzervativních organizací Cato Institute, Heritage Foundation a American Enterprise Institute, s jejichž představiteli se ve Washingtonu setkal. Jeho knihu vydal podobný myšlenkový trust Competitive Enterprise Institute.

Bojuji s populistickými názory

V těchto institucích jsou názory, jaké zastává on, "stoprocentně sdíleny", uvedl. "Že to není módní, politicky korektní, to je věc úplně jiná, ale myslím, že úkolem jakéhokoli férového a rozumného člověka, včetně mě, je bojovat s těmito politicky korektními a populistickými názory," řekl.

Ať už v listopadových prezidentských volbách vyhraje republikán John McCain nebo některý z demokratických uchazečů Barack Obama či Hillary Clintonová, Klaus neočekává, že nastane zásadní změna amerického politického, ekonomického a sociálního systému. "Změny budou okrajové, systém se nezvrhne doleva ani doprava," předpokládá Klaus.

Americké prezidentské volby považuje za zajímavé především z hlediska světové politiky. Za důležité označil sledovat, "jestli ten či onen kandidát bude mít větší ambice se pustit do toho či onoho ve světové politice".

Klaus je na straně McCaina

Jako pravicovému politikovi je mu nejblíže Republikánská strana, za niž kandiduje McCain, připustil Klaus. "Ideově je mé srdce na této straně, v tom není sebemenších pochyb," konstatoval. Nicméně dodal, že zatím nemá dost důkazů, z nichž by mohl vyvozovat, jaké postoje jednotliví kandidáti skutečně zaujmou k vážným mezinárodním problémům.

Klaus se v úterý setkal ve Washingtonu se šéfem americké centrální banky Benem Bernankem, který podle něho nezakrývá, že růst ekonomiky Spojených států může letos klesnout do záporných čísel. Bernanke neočekává krach žádné další velké banky a necítí, že by měl nastat nějaký další šok. Potenciální nebezpečí ovšem vidí v případném zásadním pohybu ceny ropy.

"Myslím, že pro americké ekonomy a bankéře jistou hádankou zůstává silná pozice eura," uvedl Klaus. Podle něho existuje snadná odpověď, že nejde o sílu eura, ale o slabý dolar. "Ale takhle brutálně jsem to panu předsedovi americké centrální banky neřekl," dodal Klaus.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí