zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Trh s emisními povolenkami ekologii příliš nepomáhá

29.05.2008
Ovzduší
Trh s emisními povolenkami ekologii příliš nepomáhá

Miliardy liber, které vyspělé státy investují do podpory ekologických projektů v rozvojových zemích v rámci kompenzačního programu OSN, jsou často vynakládány v rozporu s pravidly a neúčelně. Vyplývá to z analýzy vědců stanfordské univerzity, citované britským deníkem Guardian.

Vědci a skupiny aktivistů tvrdí, že hlavní kompenzační fond OSN je běžně zneužíván energetickými společnostmi, které požadují finance za snížení emisí u projektů, které nesplňují podmínky. Ze zveřejněné analýzy vyplývá, že nedochází k žádnému skutečnému snížení emisí.

Toto tvrzení stanfordských akademiků je v rozporu s ujištěním vlád vyspělých zemí, že trh s emisními povolenkami snižuje skleníkové plyny.

Na základě Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů, se stal z obchodování s emisními povolenkami výhodný byznys. V současnosti jde o zhruba 20 miliard dolarů ročně, přičemž dle předpokladů vzroste tato částka během čtyř let až na 100 miliard.

Dokument, který zveřejnil pracovní tým vědců stanfordské univerzity, zkoumal na 3 000 projektů. Na základě jejich srovnání dospěl k závěru, že třetina až dvě třetiny z nich, ve skutečnosti nepředstavují snížení emisí.

V podobném duchu hovoří i studie expertní skupiny International Rivers, která tvrdí, že až tři čtvrtiny projektů, byly v okamžiku schvalování dotací již dokončené, a nebylo tedy nutné na ně přispívat.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí