zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

30.05.2008
Obecné
Krátce - různé

Každým dnem roste tlak europoslanců na Komisi, aby zvážila své rozhodnutí ohledně zvýšení podílů biopaliv v dopravě z původních 2% na 10% do konce roku 2020. Tento velmi ambiciózní cíl Unie byl zlegalizován začátkem letošního roka. Některé názory poslanců však navrhují snížení podílů na 8%, jiné volají po úplném zrušení rozhodnutí. S těmito návrhy nesouhlasí producenti biopaliv, kteří celou vzniklou situaci hodnotí jako negativní kampaň proti nim.

Chemické zbytky z čisticích prostředků, které se dostávají do moře s odpadními vodami, vyvolávají hormonální změny v bílých skořápkách mořských živočichů. Tyto změny ovšem mohou způsobovat i mužskou neplodnost. Přišli na to pracovníci z Výzkumného střediska mořského životního prostředí CIMAR při univerzitě v portugalském Algarve. Hormonální změny ve skořápkách ukazují samičí změny u samčí populace. Kromě toho, že tyto změny ohrožují samotnou reprodukci měkkýšů, mohou vyvolat i změny hormonální funkce u osob, které by měkkýše požily. Portugalské vědce ještě víc znepokojuje to, že nacházejí hormonální změny i u ryb. Tento problém přitom není u ryb prakticky vůbec prozkoumán. Situaci by bylo možné změnit pouze zavedením technologií v čističkách odpadních vod, které by chemické zbytky z čisticích prostředků zachytávaly.

Sobota 31. 5.
Ve Vítkovicích se koná předání putovního Bartákova hrnce nejlepšímu ekologickému zemědělci v ČR za rok 2007.

V měsíci dubnu r.2008 proběhl úspěšně ve všech provozovnách společnosti ECO-F a.s. periodický audit Integrovaného systému řízení (ISO 14001:2004/ISO 9001:2000/OHSAS 18001:1999) a Odborného podniku pro nakládání s odpady.

Společnost ECO-F a.s. děkuje všem, kteří navštívili naše specialisty v oblasti životního prostředí na odborném doprovodném programu konaném v rámci veletrhu ENVIBRNO

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí