zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČR - Vietnam - spolupráce na poli ochrany životního prostředí

02.06.2008
Obecné
Odpady
Příroda
Geologie
ČR - Vietnam - spolupráce na poli ochrany životního prostředí
Prvních sedm červnových dní stráví v České republice zástupci vietnamských vládních environmentálních institucí. Studijní cesta vietnamské delegace je součástí rakousko-českého projektu sdružení Development Worldwide (DWW) s Vietnamskou agenturou životního prostředí (VEPA) a zaměří se především na budoucí spolupráci Vietnamu s českými institucemi a organizacemi v oblasti životního prostředí. Návštěvu zaštiťuje MŽP a organizuje DWW.

Nejdůležitější částí návštěvy vietnamské delegace je „Kulatý stůl k rozvojové spolupráci ČR s Vietnamem v oblasti životního prostředí“ v pátek 6. června od 9:00 v budově MŽP za účasti odborníků Ministerstva zahraničních věcí, České rozvojové agentury, Státního fondu životního prostředí, zástupců Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR i soukromých a veřejných subjektů, zapojených do realizace environmentálních projektů ve Vietnamu. Kulatého stolu se zúčastní i velvyslanec Vietnamu v Praze Vuong Thua Phong a I. náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík. V souvislosti s touto akcí bude v prostorách MŽP připravena výstava kreseb vietnamských dětí na téma „Žáci a odpady“.

Kontakty mezi ČR a Vietnamem probíhají se řídí mj. usnesením vlády z 31. března 2004, které definovalo Vietnam jako jednu z prioritních zemí pro dlouhodobou zahraniční rozvojovou spolupráci. V současné době probíhají ve Vietnamu v gesci MŽP dva projekty zahraniční rozvojové spolupráce, které řeší rehabilitaci území zasaženého dioxiny a problematiku odpadového hospodářství:

Rehabilitace provincie Thua Thien Hue zasažené dioxiny (2006 – 2009), realizuje Dekonta, a.s.
Projekt se realizuje v lokalitách, kde bylo během americko-vietnamské války v letech 1962-1971 americkou armádou rozprášeno velké množství herbicidu Agent Orange (AO) s vysokým obsahem toxických dioxinů. Projekt se skládá ze tří hlavních cílů: zhodnocení stavu znečištění, včetně identifikace ekologických a zdravotních rizik, vyplývajících z dioxinové kontaminace, snížení ekologických a zdravotních rizik formou preventivních opatření a zajištění přístupu k nezávadné pitné vodě. Součástí projektu je i předání zkušeností v oblasti průzkumu ekologických zátěží a jejich vyhodnocování.

Regionální koncepty odpadového hospodářství ve středním Vietnamu (2006 –2008), realizuje ETC Consulting, s.r.o.
Záměrem projektu je přispět k eliminaci následků rostoucí produkce odpadů na zdraví občanů a životní prostředí vytvořením efektivního a ekonomicky dostupného nakládání s odpady, prostřednictvím regionálního plánování v odpadovém hospodářství. Hlavními cíli projektu jsou: detailní odborná rešerše všech dostupných zdrojů doplněná o místní šetření, uvedení základních principů nakládání s odpady do praxe a také vymáhání tohoto práva, vypracování komplexní metodiky pro plánování v odpadovém hospodářství - pro vesnické oblasti (komunální odpady), města (komunální odpady), nemocnice a zdravotnická zařízení a další odpadové komodity, osvětová práce a definování konkrétních projektů. ZDROJ: MŽP ČR, Ekolist
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí