zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hrábli do strun. Měřil se hluk

09.06.2008
Hluk
Hrábli do strun. Měřil se hluk

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Živý rockový koncert a filmové představení, o nichž nebyla na plakátech ani zmínka, se dnes odehrály v parku u valašskomeziříčského zámku Kinských. Cílem tentokrát nebylo pobavit publikum, nýbrž zjistit, jak velký by byl hluk, kdyby zdejší letní kino s amfiteátrem obnovilo provoz.


"Připravujeme projekt na rekonstrukci tohoto areálu, který je od povodní před jedenácti lety mimo provoz," předeslal zastupitel, propagátor letního kina a bubeník účelově sestavené kapely Karel Mikuš (SNK ED).

Realizaci záměru ale musí předcházet zpracování hlukové studie, která bude vycházet z provedených měření. Na jejich základě pak hygienik rozhodne, zda lze areál k těmto účelům využít či nikoli. Improvizovanou hudební a filmovou produkci snímali velmi citlivým přístrojem pracovníci Centra stavebního inženýrství ve Zlíně. Pro měření si vybrali nejvíce kritické místo - zahradu rodinného domu, stojícího odhadem padesát metrů od obří konstrukce na zavěšení promítacího plátna.

"Dva metry před fasádou musí být splněn hlukový limit, který v tomto případě činí 45 decibelů ve dne a 35 decibelů v době od 22 do 6 hodin," informoval pracovník firmy Josef Vrána. Už první výsledky účastníky měření zaskočily. Nejprve se totiž měřilo hlukové pozadí, v němž dominoval zpěv ptactva a hluk nedaleké železnice. "Naměřili jsme okolo 53 decibelů," oznámili odborníci. Při následných produkcích hladina hluku těsně překročila hranici 60 decibelů.

Hluková studie bude hotova během několika týdnů. Prokáže-li se, že provoz amfiteátru a letního kina vyhoví hygienickým předpisům, příprava záměru nebere obrátky. "Realizace si vyžádá řádově miliony korun. Město se bude ucházet o dotace z evropských fondů," sdělil Karel Mikuš.

Vedení radnice revitalizaci zámeckého parku podporuje. "Letní kino s amfiteátrem mají svou tradici a v minulosti byly hojně navštěvovány," připomněl místostarosta Jiří Pernický (nezávislý). "Teď jde o to, skloubit zájmy příznivců kultury, ochrany přírody a obyvatel okolních domů."

http://www.zlinsko24.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí