zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cenu za životní prostředí získal Dejmal a Janík

09.06.2008
Obecné
Cenu za životní prostředí získal Dejmal a Janík

Praha - Cenu Josefa Vavroušky dnes dostal ochránce přírody Miroslav Janík a bývalý ministr životního prostředí ČR Ivan Dejmal in memoriam.

Cenu každoročně uděluje Nadace Partnerství a Nadace Charty 77 za aktivity ve prospěch životního prostředí, které se mohou stát příkladem pro ostatní.

"Josef Vavroušek byl jako federální ministr životního prostředí jedním z hlavních protagonistů konceptu udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy. Jako vůbec první například uspořádal setkání evropských ministrů svého rezortu. Jeho odkaz tak dodnes zůstává inspirací k většímu respektu vůči životnímu prostředí," vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Miroslav Janík byl navržen za ochranu přírody v Bílých Karpatech a stmelování různých zájmových skupin pro ochranu přírodních a kulturních hodnot Valašska.

Porota mu udělila cenu především za jeho celoživotní přístup k ochraně přírody - za otevřenost a ochotu naslouchat názorům jiných a nalézat nejpřijatelnější řešení problémů spojených s ochranou přírody, krajiny a šetrného místního rozvoje.

In memoriam byl oceněn také Ivan Dejmal, a to za svůj celoživotní přínos k ochraně životního prostředí. Ivan Dejmal byl aktivním příslušníkem protikomunistické opozice od svých studentských let až do pádu režimu.

Na konci roku 1976 byl u vzniku Charty 77 a posléze se stal také vedoucím její ekologické komise. Byl jedním z prvních ministrů životního prostředí české vlády.

Spolu s Josefem Vavrouškem založil Společnost pro trvale udržitelný život.

Cenu přišla za Ivana Dejmala převzít jeho manželka - Kateřina Dejmalová.

http://aktualne.centrum.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí