zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vojáci vytlačili Greenpeace z Brd

11.06.2008
Obecné
Vojáci vytlačili Greenpeace z Brd
Blokáda místa pro americký radar skončila. Vojáci včera odpoledne zasáhli proti členům Greenpeace, kteří šest týdnů blokovali radarovou kótu 718 v Brdech.

Pět demonstrantů vojáci odvezli a další dva s použitím horolezecké techniky sundali z plošin na stromech.

Obklíčili demonstranty

Členové hnutí Greenpeace svou blokádou protestovali proti záměru vybudovat v Brdech americký radar. "Spolupracovali, tak to nebyl problém," řekl o zásahu mluvčí vojenské policie Jan Čermák. Dodal, že nikdo nebyl při policejní akci zraněn. Oznámil také, že kolem místa plánované základny postaví armáda plot.

Jeden z demonstrantů Jan Piňos sdělil, že členové Greenpeace už dopředu věděli, že armáda něco chystá, protože do prostoru vjelo větší množství techniky.

"Obklíčili nás, potom přišli do našeho tábora a každého z nás požádali, abychom se jim legitimovali. To jsme však odmítli. Potom už můžu mluvit pouze sám za sebe, ostatní jsem vůbec neviděl, odvlekli mě k vojenskému automobilu a odvezli nás ven,"popsal akci Piňos.

Konec Peacelandu

Premiér Mirek Topolánek (ODS) byl o vojenské akci akci informován. "Armáda sjednala pořádek na místě, kde byl porušován zákon," řekl po včerejším zasedání vlády novinářům.

Členové Greenpeace vyhlásili na radarové kótě v Brdech před týdnem svůj stát Peaceland. K jeho zásadám patřilo, že se tam nesměly nosit zbraně. Už dříve prý demonstranti, kteří pobývali v Brdech, dostali informaci, že byl podepsán rozkaz k vyklizení radarové kóty.

"Víme, že policisté něco proti nám chystají, že fasují přístroje na noční vidění, ale nic se zatím neodehrálo," řekl ještě o víkendu ředitel Greenpeace Jiří Tutter.

Mluvčí vojenské policie Jan Čermák až do neděle neustále opakoval od konce dubna neměnné stanovisko, že "o případném silovém řešení situace na kótě nemá žádné informace".
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí