zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Číňané prý využívají přírodní zdroje příliš rychle

11.06.2008
Obecné
Číňané prý využívají přírodní zdroje příliš rychle

Ženeva - Čína využívá své přírodní zdroje dvakrát rychleji, než jsou obnovovány. O tom, zda se podaří dostat potřeby čínského hospodářství a přírody na udržitelnou úroveň, rozhodne příští dvacetiletí. Ve své nejnovější zprávě to konstatuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Disproporce mezi využíváním a obnovou se týká zejména zemědělské půdy, lesů a vody.

Ze zprávy vyplývá, že ekologická stopa, tedy velikost pozemků a vodních zdrojů potřebných k uspokojení potřeb každého člena společnosti, v Číně odpovídá 1,6 hektaru na osobu. Kdyby Čína, v níž žije 1,2 miliardy lidí, tedy šestina obyvatel planety, chtěla tímto způsobem pokračovat i v budoucnu, musela by buď zdvojnásobit pozemky, z nichž čerpá vodu a na nichž pěstuje zemědělské plodiny, anebo svou ekologickou stopu zmenšit na 0,8 hektaru na osobu.

WWF při posuzování situace v Číně spolupracoval s organizací Global Footprint Network a s čínským výborem pro mezinárodní ekologickou a rozvojovou spolupráci.

Ze zprávy Global Footprint Network týkající se Afriky vyplývá, že i mnohé africké země postupně vyčerpávají své přírodní zdroje, ale tamní situace zatím není tak dramatická jako v Číně. Ekologická stopa tam činí 1,1 hektaru na osobu, i když k dispozici je 1,3 hektaru.

Globálně platí, že pro každého člověka jsou na Zemi k dispozici zdroje odpovídající 1,8 hektaru, avšak lidstvo dnes zajišťuje své potřeby na dluh, protože využívá zdroje ze 2,2 hektaru na osobu. Do roku 2050 prý potřeba zdrojů a prostor na uložení odpadu bude tak velká, že by lidstvo muselo mít k dispozici ještě jednu planetu.

Pro Čínu WWF doporučuje začít postupně zavádět jednoduchá, levná a pro veřejnost přijatelná opatření, jako jsou investice do technologií nezatěžujících životní prostřední a využívání energeticky úsporných žárovek. Postupně se k tomu musí připojit urbanistická opatření, omezení produkce skleníkových plynů a lepší hospodaření s půdou.

http://www.ceskenoviny.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí