zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jedovatá skládka zatím pospává

21.06.2008
Odpady
Chemické látky
Jedovatá skládka zatím pospává

Pozďátky/ Po loňské osobní návštěvě nebezpečné skládky v Pozďátkách se ministr životního prostředí Martin Bursík rozhodl pro razantní řešení. Stát ji od majitele, italské firmy Logika, odkoupí a na vlastní náklady sprovodí ze světa tak, že zde zůstane pouze zelená louka.

Soukromý vlastník začal licitovat o konečné sumě, za kterou místo prodá a zpočátku požadoval celých padesát milionů korun. Argumentoval dosavadní výší nákladů spojených s provozem a částečným zabezpečením skládky proti dalším průsakům jedů do podloží.
Podle ministerských úředníků jsou ale uznatelné náklady ani ne za pětadvacet milionů korun, což je necelá polovina částky, kterou Logika původně požadovala.
"Teď jednáme s ministerstvem financí o uvolnění peněz na odkoupení," uvedl Bursíkův náměstek Karel Bláha. V červenci bude známovíce. Jasné zatím není ani to, na koho vlastně nakonec bude skládka převedena. Variant je několik, mezi nimi jako potenciální nový majitel figurují kraj nebo sdružení obcí v těsné blízkosti skládky.
Sanace pak může stát dalších 150 až 300 milionů korun. Peníze půjdou z operačního programu Životní prostředí.
Nebezpečný odpad se v Pozďátkách skladuje od roku 1994, od roku 1996 tu do podloží prosakují nebezpečné látky jako kyanidy či modrá skalice. Počínaje rokem 1997 je skládka mimo provoz. Logika ji vlastní od roku 2002.

zdroj: SZ Vysočina

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí