zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ArcelorMittal představil balík opatření, která by měla zlepšit ovzduší na Ostravsku

25.06.2008
Ovzduší
ArcelorMittal představil balík opatření, která by měla zlepšit ovzduší na Ostravsku

OSTRAVA - Emise z hutního komplexu ArcelorMittal budou v dohledné době výrazně nižší. Generální ředitel společnosti Sanjay Samaddar řekl, že firma pracuje na mnoha opatřeních, která omezí množství polétavého prachu i dalších škodlivin.


Technologická opatření chce firma realizovat v několika etapách. Zatím podnik zvýšil intenzitu čištění komunikací, aby snížil množství polétavého prachu, a také zastavil noční nakládku vagonů, která trápila hlukem obyvatele bydlící poblíž nádraží v Bartovicích. Nyní připravuje odprášení v ocelárně, takže nebude třeba otevírat střechu provozu, kudy unikal do ovzduší červený kouř s oxidem železa. V běhu je výběrové řízení na firmu, která by měla dodat nejmodernější stroj na pálení šrotu, takže i v tomto případě by se do půl roku měl elimiovat další zdroj červeného kouře. Dále firma připravuje odprášení aglomerace a odsíření kotlů energetiky. Mezi nejtvrdší oříšky bude patřit výměna zastaralých tandemových pecí ocelárny za kyslíkové konvertory a modernizace koksové baterie.

ArcelorMittal po dohodě s krajským úřadem začal spolupracovat s odbornými týmy Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, které pomáhají navrhovat nejlepší dosažitelné technologie a navíc oponují projekty společnosti ArcelorMittal. „V této chvíli je jasné, jak bude vypadat odprášení aglomerace. Snížit by mělo emise prachu z 50 až 70 mg na kubík na 20 mg,“ uvedl rektor univerzity Tomáš Čermák s tím, že obdobný typ odprášení mají Třinecké železárny a jeho účinnost je ještě vyšší. „Připomínkovali jsem suché odprášení kotlů, které se provádí u dvou z nich a jeho účinnost je jen třicet až padesát procent. Další kotle se budou odsiřovat mokrou nebo polosuchou metodou, která je výrazně účinnější. Nové filtry by měly být v provozu do roku 2014,“ uvedl Čermák s tím, že se tak podaří snížit emise oxidů síry z limitních 4709 tun za rok pod čtyři tisíce tun. Jen první dvě investice, tedy odprášení aglomerace a odsíření energetiky, by mělo společnost přijít na více než miliardu korun.

Samaddar se snažil vysvětlit, že ArcelorMittal přichází s opatřeními s takovým zpožděním proto, že je zbrzdila fůze firem Mittal a Arcelor, po níž bylo třeba rozhodnout, co bude která továrna spojeného komplexu vyrábět. Hejtman Evžen Tošenovský uvedl, že politická reprezentace se i v minulých letech snažila vést s podnikem jednání a není pravdou, že by byla nečinná. „Nemáme mnoho nástrojů, jak donutit firmy ke snižování emisí ještě pod povolené limity, pokud samy nechtějí,“ uvedl Tošenosvký. Obrat v situaci nastal až po dubnové návštěvě majitele Lakhsmiho Mittala v Ostravě, kde se zavázal napravit postup podniku, který je největším znečišťovatelem životního prostředí v Moravskoslezském kraji.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí