zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obchodníci ve světě hladoví po akciích zemědělských firem

27.06.2008
Zemědělství
Obchodníci ve světě hladoví po akciích zemědělských firem
Ačkoliv pro většinu společností na světových burzách byl začátek letošního roku krušný, v jednom odvětví dobrá nálada přetrvala. Se stoupajícími cenami zemědělských komodit a vyšší poptávkou po alternativních zdrojích energie se daří společnostem podnikajícím v zemědělství. A investoři této příležitosti rychle využili.

Novými "trháky" světových burz se stávají zejména společnosti zpracovávající zemědělské plodiny a výrobci hnojiv. Jen za poslední rok se vyhouply akcie firmy Bunge, největšího zpracovatele sójových bobů a dalších olejnin na světě, skoro o 40 procent.

O cenné papíry výrobců chemických i přírodních hnojiv je ve světě ještě větší zájem. K nejžádanějším patří akcie největšího světového výrobce hnojiv Potash Corporation of Saskatchewan (PCS). Jeho akcie jen od začátku roku vyšplhaly o závratných 60 procent.

Tento trend zachvátil i evropské akciové trhy. Švýcarský gigant v oblasti hnojiv Syngenta si na curyšské burze od začátku roku připsal skoro desetiprocentní zisk na akcii. A podle analytiků oslovených německým deníkem Handelsblatt se tomuto odvětví otevírají dveře k dalšímu růstu.

Čeští investoři však zatím kouzlo těchto akcií neobjevili, což potvrzuje i vedoucí makléř společnosti Atlantik FT Jan Langmajer. "Naši klienti akcie zemědělských firem nekupují. V tomto odvětví je zájem pouze o komoditní certifikáty," dodává Langmajer. Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum dodává, že čeští investoři nejvíce poptávají pšenici, kukuřici a sóju.

Co vede firmy k úspěchu?

Co vlastně stojí za úspěchem těchto firem? V první řadě jsou to vysoké ceny zemědělských komodit, které dlouhodobě rostou. Například kukuřici dnes pořídíte dvakrát dráž než před rokem. Podobně jsou na tom i ostatní obiloviny. Kdo v současnosti nakupuje sójové boby, zaplatí za ně přibližně o 70 procent víc než loni v červnu.

Zemědělské plodiny navíc neslouží pouze k lidské obživě. Tyto komodity se v době, kdy neúměrně rychle roste cena ropy, začínají rozmáhat i jako alternativní zdroj energie, byť se to mnohým nelíbí.

Dobrým příkladem je využití obilovin ve Spojených státech. Rozloha osetých ploch zde dosahuje rekordní velikosti, přičemž jedním z důvodů je právě zvýšená spotřeba biopaliv. Kukuřice slouží k výrobě ethanolu, který se využívá jako ekologické palivo pro spalovací motory, sója zase slouží k výrobě bionafty.

"Pšeničná pole ve Spojených státech, v Kanadě a na Ukrajině postihla v loňském roce sucha a celosvětové zásoby pšenice klesly na nejnižší míru za posledních 30 let," vysvětluje vysoký růst cen akcií zemědělských společností Tomčiak. Neúroda okamžitě vystřelila ceny pšenice vzhůru a tyto společnosti její vyšší ceny využily.

Odvětví plné akvizic

Čím dražší jsou obiloviny, tím větší zisky plynou zemědělským společnostem a tím více peněz se nabízí ke zhodnocení. Americká společnost Bunge například plánuje převzetí konkurenční firmy Corn Products International za 4,4 miliardy dolarů.

Plán rozsáhlé expanze se v dohledné době chystá odhalit i americký producent hnojiv Agrium. Akvizicemi chce posílit svou pozici na trhu s hnojivy rovněž jeho světový lídr Syngenta.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí