zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Největší ekologický projekt v USA - z polí s třtinou bude národní park

27.06.2008
Příroda
Zemědělství
Největší ekologický projekt v USA - z polí s třtinou bude národní park

Washington - Floridské úřady chystají jeden z největších ekologických projektů v Americe. Od místního cukrovaru koupí za necelé 2 miliardy dolarů 800 čtverečních kilometrů pozemků. Lány cukrové třtiny pak přemění na původní bažiny a zvětší tak známý národní park Everglades. Ekologové jsou nadšeni, ne tak zaměstnanci cukrovaru, dva tisíce jich přijdou o práci.

Florida chce vyčlenit 1,75 miliardy dolarů na vznik nové oblasti, která bude patřit k přírodnímu parku. Za peníze chce odkoupit třtinová pole, která vlastní největší soukromě vlastněná zemědělská firma U. S. Sugar Corp. Podle smlouvy, kterou mají podepsat v září, na nich bude firma hospodařit ještě 6 let. Pak se ale lány cukrové třtiny přemění zpátky na původní bažiny, a zvětší tak národní park Everglades.

Úřady tak chtějí navrátit krajině původní podobu. Vzniknou zde močály a vodní toky, které mají dopomoci regeneraci znečištěných evergladeských vod od jezera Okeechobee až po Floridskou zátoku.

"Záchrana Everglades je stejně velký projekt jako kdysi bylo založení prvního národního parku Ameriky v Yellowstonu. Lepší dárek pro občany Floridy si neumím představit,"  říká Charlie Crist, guvernér Floridy.

Ochránci přírody již dlouho upozorňovali na to, že cukrářský průmysl neblaze působí na životní prostředí, podle nich mohou za znečištění vod umělými hnojivy. Projekt tak má být novou kapitolou oblasti Evergaldes. 

Jenže cukrovar varuje, že o práci přijdou 2 tisíce lidí. US Sugar Corporation je navíc největším pěstitelem cukrové třtiny v Americe a malí dodavatelé se teď bojí, že je budou ještě víc válcovat levné suroviny z dovozu.

Ochránci přírody jsou ale nadšení. Národní park Everglades, založený v roce 1934, je známý díky unikátnímu ekosystému. V bažinách na úrovni moře tam žijí aligátoři, krokodýli a mnoho druhů vodních ptáků.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí