zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj posvětil stavbu spalovny na výkaly

08.07.2008
Ovzduší
Odpady
Kraj posvětil stavbu spalovny na výkaly

Netřebice, Úmyslovice - Třikrát se obce Netřebice a Úmyslovice už odvolávaly na kraj. Zásadně nesouhlasí se stavbou biostanice v lokalitě Šumbor. Ta by spalovala zvířecí výkaly. Bojí se zápachu!

Obyvatelé Netřebic a Úmyslovic nechtějí mít ve své blízkosti spalovnu zvířecích výkalů, jejíž stavbu plánuje firma Proagro v lokalitě Šumbor. Bojí se případného zápachu. Firma tvrdí, že nic takového nehrozí. Obce se odvolaly v březnu znovu na kraj. Ten jejich připomínky zatím nereflektoval a stavbu posvětil.

„Po celodenní dřině si chci v létě sednout na zahrádku a odpočívat. Když tu bude stát stanice, nebude to vůbec možné,“ myslí si Věra Doušová z Netřebic.

Starostka Netřebic Miluše Líbalová čeká na územní řízení ke stavebnímu povolení. „Potom se můžeme znovu odvolat na kraj. Na dopis, ve kterém nás kraj informuje o tom, že stanice nebude závadná, jsme nereagovali,“ uvedla starostka Líbalová s tím, že pokud nepomůže kraj, odvolají se na ministerstvo životního prostředí a pokud ani tady neuspějí, obrátí se na soud.

„Stavbu budeme oddalovat tak dlouho, jak to půjde,“ je pevně rozhodnutá Líbalová.

Lokalita Šumbor, kde by v areálu firmy Proagro měla vzniknout biostanice, leží totiž v katastru Netřebic.

Podle starosty Úmyslovic Miroslava Fejfara by biostanice spalovala drůbeží trus, prasečí kejdu a kukuřičnou siláž.

„Vyráběla by elektřinu pro velkovýkrmnu prasat a částečně i teplo,“ tvrdí Fejfar, jehož vesnici by stanice také poznamenala. „Většina větru jde právě na naši vesnici,“ řekl Fejfar.

Firma Proagro, která bude stanici provozovat, se brání. „Splňujeme hygienické normy. Tuhou část, která zbyde z výkalů, použijeme na výrobu hnojiv. Trus budeme převážet v zastřešených autech,“ řekl před časem podnikový ekolog firmy Proagro Tomáš Sehnal.

Z výkalů se ale podle odborníků uvolňuje amoniak, který je pak nepříjemně cítit. Kraj vyšel vstříc námitkám obcí pouze v tom, že automobil, který doveze výkaly do stanice, vjede do boxu, a ten bude za ním ihned zavřen. Tak se nedostane údajně zápach do ovzduší.

„Tak to ale nefunguje. Navštívili jsme pro srovnání jinou biostanici v Žihlí u Plzně a tam nikdo uzavření vrat nezajistil. Auto jsme nemohli do Prahy vyvětrat,“ zlobil se na březnovém jednání v netřebické restauraci Jiří Podolský z Netřebic.

Kauzu chystané spalovny budeme i nadále sledovat.

 Denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí