zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Americký radar pro Brdy v datech

09.07.2008
Obecné
Americký radar pro Brdy v datech
2002 - Američané začínají uvažovat o umístění základen evropské výspy protiraketové obrany do Polska, Česka a v Maďarska. Ministr obrany Tvrdík o projektu jedná ve Washingtonu. Premiér Vladimír Špidla pak hlásá: "Postavíme prapory na obranu proti zbraním hromadného ničení."


Leden 2007 - Spojené státy chtějí v Česku vybudovat radarovou základnu, oznamuje premiér Topolánek. Krátce nato Američané žádají o umístění radaru na základně v Brdech. Proti radaru se vzedmula vlna odporu lidí z okolí základny. Vláda přesto zahajuje s Američany jednání.


Duben 2007 - Do hry vstupují Rusové. Proti radaru protestují, zastrašují. Za radar zaplatíte, namíříme na vás rakety, základnu budeme bombardovat, hrozí. Prezident Putin tvrdí, že ruské rakety americkou obranu dokážou překonat.


29. ledna 2008 - Zástupce šéfa protiraketové agentury Patrick O'Reilly řekl, že americká vláda na stavbu radaru v Česku vyčlenila 90 milionů dolarů, to je zhruba 1,6 miliardy korun, které budou moci vydělat tuzemské firmy.


28. dubna - Greenpeace obsazuje místo, kde má stát radar. Devátého června vojáci kótu 718 vyklizují.


7. května - Opozice ve sněmovně ztroskotává s požadavkem, aby vláda ukončila nebo přerušila jednání o radaru pro Brdy.


8. července - Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová v Praze podepisuje dohodu o radaru.


2011 - V tomto roce by mohl stát americký radar v Brdech. Bude ale záležet na tom, zda a kdy se podaří schválit radarové smlouvy.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí