zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Orangutanům ve volné přírodě hrozí vyhynutí

12.07.2008
Příroda
Orangutanům ve volné přírodě hrozí vyhynutí

Počty orangutanů na jediných dvou ostrovech, kde žijí ve volné přírodě, povážlivě klesly a zvířata se brzy mohou stát prvními lidoopy, kteří zaniknou, jestliže tomu lidé nezabrání. Za jejich úbytkem je v Malajsii a Indonésii především nelegální těžba a rozšiřování palmových plantáží, uvedl Serge Wich z trustu na ochranu lidoopů v Iowě.

Podle Wiche klesl na Sumatře za poslední čtyři roky počet orangutanů téměř o 14 procent, zatímco na Borneu je pokles 10procentní. Na Sumatře žije v současnosti 6 600 orangutanů, na Borneu necelých 50 000. „Jestliže nebude vyvinuta neobyčejná snaha to změnit, orangutan může být první lidoop, který zanikne,“ napsal Wich.

V květnu uvedlo Centrum na ochranu orangutanů, že v centrálním Kalimantanu na Borneu klesl od roku 2004 počet ohrožených primátů na 20 000 oproti předchozím více než 31 000. Vyplývá z toho, že orangutani by mohli zaniknout do roku 2011.

Největším nebezpečím je podle Wiche nelegální těžba a masivní zakládání nových plantáží na výrobu biopaliv. Indonésie se na loňském summitu OSN o klimatických změnách zavázala zastavit plundrování pralesa, přirozeného prostředí zvířat, a vědci se závazkem spojují naděje.

www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí