zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Informace pro vodáky - řeka Teresva

20.07.2008
Voda
Informace pro vodáky - řeka Teresva
Vyhledávanou řekou v Zakarpatské oblasti Ukrajiny je horská řeka Teresva

začínající v Usť Čorné (vzniká soutokem řeky Mokranky a Brusturanky). Teče svižně bez jezů a jiných překážek, v horním toku několik pěkných peřejí až WW III. Horní úsek a zdrojnice jsou doporučeny pro zkušené vodáky.

Krásný peřejnatý úsek začíná pod Usť Čornou, zpočátku protéká lesnatým úzkým údolím a pokračuje přes nejužší místo údolí (nad přitokem bočního potoka Ozorel, WW III) do obce Krásná do Dubového (WW II ). Další část plavby pokračuje již v širokém Brusturanka odlesněném údolí z Dubového přes Neresnicu k ústí do řeky Tisy u obce Teresva měří 36 km (WWI ). Pod Neresnicí řeka meandruje a koryto je plné naplaveného štěrku. Většinou má celoročně více vody než Těrebla, tudíž je sjízdná i v létě, vhodný doba k uskutečnění splavu je však květen a červen. Táboření v Usť Čorné je možné na fotbalovém hřišti, příp. v několika dobrých penzionech, zásobování podél celé řeky je v obcích bez problémů, podél Teresvy vede hlavní silnice do Usť Čorné s pravidelnou autobusovou dopravou z Ťjačeva 4 × denně - viz. www.karpaty.net. Aktuální počasí a vodní stav najdete na gmc.uzhgorod.ua.

Kilometráž řeky Teresva:

  • 57.0 Usť Čorná
  • 52.0 peřej WW III !
  • 44.0 vesnice Krásná
  • 36.7 s Dubové, před mostem krátká peřej WW III
  • 22.5 s Neresnica
  • 0.0 ústí do Tisy poblíž Teresvy

Pravá zdrojnice Teresvy, řeka Mokranka je sjízdná z Ruské Mokré (WW II), cca 2 km nad soutokem s Brusturankou.

Brusturanka

Řeka Brusturanka tvoří levý přítok a je zpravidla sjízdná z Lopuchova (km 8), při vyšší vodě od soutoku Plajské a Turbatu (bývalé nádraží lesní dráhy Usť Turbat - km 17, WW III). Cca 1 km nad soutokem s Mokrankou se nachází rozvalený jez býv. hydroelektrárny s nebezpečným vývařištěm (!!), o cca 200 m níže skalnatá soutěska nazývaná "Huk" s kamennými prahy (WW IV !!!). Podél řeky vede do obce Lopuchovo rozbitá místní silnice (autobusové spojení 2x denně), dále do udolí Plajské vede od nákladních aut rozbitá lesní cesta (sjízdná pouze terénními vozidly).

Kilometráž najdete na www.raft.cz

Aktuální informace o tipech na vodácké výpravy na Ukrajině najdete v časopisech Hydro 3/2008 a Kanoe, raft, kajak 1/2008.

Brusturanka Brusturanka Teresva v Krásne

http://www.karpaty.net 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí