zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Založena Unie pro Středomoří

15.07.2008
Obecné
Založena Unie pro Středomoří

Státy Evropské unie a země z jižního a východního břehu Středozemního moře na summitu v Paříži vytvořily Unii pro Středomoří, která má přispět k posílení integrace mezi oběma těmito skupinami.

Schůzky se zúčastnili šéfové států a vlád 43 zemí a představitelé řady mezinárodních organizací v čele s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Českou republiku zastupoval místopředseda vlády Alexandr Vondra.

Podle měla podle původních představ Sarkozyho zahrnovat jen středomořské země. Na naléhání Německa však do ní nakonec byla zapojena celá EU.  

Účastníci v závěrečném dokumentu podpořili mírový proces na Blízkém východě, v obecné rovině odsoudili terorismus a zmínili i lidská práva. Unie pro Středomoří se chce soustředit hlavně na očistu Středozemního moře, zlepšení námořního spojení, budování dálnic a železnic na jižní straně Středomoří, solární energetiku a vysoké školství. Pokud jde o financování těchto plánů, označil Vondra za zajímavý návrh britského premiéra Gordona Browna, aby byly v rámci Evropské investiční banky vyčleněny tři miliardy eur (75 miliard korun) na energetické projekty, které zbaví Středomoří přílišné závislosti na fosilních palivech. Brown prý přitom  zmínil jadernou energetiku.

ZDROJ: ww.euroskop.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí