zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ubrání hradečtí ekologové přírodní památku Plachta?

15.07.2008
Příroda
Ubrání hradečtí ekologové přírodní památku Plachta?

Hradec Králové - Ostrý spor zmítá hradeckou radnicí. Ta se totiž dostala do konfliktu s tamními ekology o program Natura 2000. Tento seznam evropsky významných přírodních míst by mohl být rozšířen o některé lokality v okolí Hradce Králové. Radní jsou však proti a odmítli návrh Agentury ochrany přírody a krajiny na zařazení některých území do tohoto seznamu.

Přírodní památka Plachta leží na okraji města. Na bývalém vojenském cvičišti jsou louky, vřesoviště i tůně. Podle ekologů jde v rámci republiky o jedinečné místo. Nikde jinde například nežije tolik druhů vážek jako tady, čtyřicet devět. "Ze zoologického hlediska je Plachta naprostým unikátem. Hradec Králové by na ní měl být hrdý stejně jako na Chrám sv. Ducha, je přesvědčena Blanka Mikátová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.     

Právě Plachta by se proto podle návrhu Agentury ochrany přírody a krajiny měla stát jedním ze čtyř míst na území Hradce, které se začlení do evropské soustavy chráněných území, Natura 2000. Radní města však s tím nesouhlasili. "S největší pravděpodobností stojí za odporem města ekonomické zájmy, protože by na tomto ekologicky cenném území rádi viděli zástavbu," tvrdí David Číp z Českého svazu ochránců přírody. "My čekáme, až nám bude předložený závazný dokument, který se bude jmenovat Podmínky péče o území na příštích x let. My nevíme, k čemu bychom teď dávali svolení, protože po nás se jenom chtělo, abychom s tím souhlasili," hájí město náměstkyně hradeckého primátora Pavla Finfrlová. "Domníváme se, že podmínky jsou popsány poměrně přesně," oponuje Blanka Mikátová.  

Které lokality se stanou součástí Natury 2000, o tom nakonec rozhodne vláda.  

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí