zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomoučtí úředníci jdou příkladem, třídí odpad

25.07.2008
Odpady
Olomoučtí úředníci jdou příkladem, třídí odpad

 

Sami splnit to, co požadují po veřejnosti, chtějí úředníci olomouckého magistrátu. Konkrétně v oblasti životního prostředí se snaží tento princip naplnit olomoucká radnice plnou měrou. Vede k tomu spolupráce mezi odborem životního prostředí a městským centrem ekologických aktivit Sluňákov.  

Právě v oblasti odpadového hospodářství obě instituce již mnoho let spolupracují na nejrůznějších projektech. Letos se jejich vzájemná spolupráce ještě více prohloubila.
„Už v lednu byli pracovníci magistrátu proškoleni v nízkoenergetické budově Sluňákova v oblasti ekologicky šetrného provozu úřadu. Dozvěděli se mnoho praktických a již ozkoušených informací a rad jak šetřit energií, vodou, jak naložit s tepelnou pohodou v místnostech, jak uklízet s ohledem na přírodu a podobně,“ uvedl vedoucí centra Sluňákov Michal Bartoš. Započatý ekologický audit celého úřadu a také reakce úředníků na školení poukázaly na to, že nejdůležitějším prvním krokem v ekologizaci olomouckého úřadu je celoplošná možnost třídění odpadů v kancelářích a veřejných prostorách úředních budov. „Nádoby na tříděný sběr byly nyní rozmístěny v budovách úřadu po celém městě a byla přijatá organizační opatření pro zabezpečení účinného a efektivního odpadového systému,“ dodal vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.
Ekologický audit má odhalit další příležitosti, které by umožnily magistrátu více chránit kvalitu životního prostředí, navíc lépe hospodařit s nakupovanými materiály a službami zajišťujícími běžný provoz a v některých případech umožnit i úsporu veřejných financí.


Ekologické projekty Olomouce

Spolupráce Sluňákova a odboru životního prostředí není zaměřena pouze na interní ekologickou problematiku. Jejich společnou snahou je oslovení široké veřejnosti v rámci velké kampaně nazvané „Jakpak dopad odpad“. Ta by měla směřovat ke zkvalitnění třídění odpadů v Olomouci, na kterém se podílejí organizace z veřejné, podnikatelské i nevládní sféry. Ve svém souhrnu jde o historicky největší úsilí města Olomouce o spolupráci se školami i občany na vylepšení odpadového hospodářství ve městě.
Sluňákov se také podílí na pilotním projektu olomoucké radnice, jehož smyslem je snaha o rozšíření druhů tříděných odpadů o bioodpad. V městské části Neředín již probíhá sběr tohoto odpadu do nádob, Droždín začne od konce června využívat zapůjčených domácích kompostérů a kombinace obou těchto přístupů se opět ve spolupráci s místními obyvateli připravuje v Chomoutově.
Od nového školního roku Technické služby města Olomouce se Sluňákovem chtějí realizovat školní projekt „Volá Tapír, třiďte papír“. Jeho záměrem je vytvořit kvalitní dlouhodobý systém podpory třídění papíru ve školách i v rodinách žáků.

ZDROJ: www.ceskydomov.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí