zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obcím kolem Temelína případná dostavba elektrárny nevadí, proti jsou ekologická sdružení

16.07.2008
Energie
Obcím kolem Temelína případná dostavba elektrárny nevadí, proti jsou ekologická sdružení

TEMELÍN - Obcím kolem Temelína případná dostavba elektrárny nevadí, proti jsou ekologická sdružení. Místostarosta Týna nad Vltavou Pavel Tomší v pondělí řekl, že představitelé obcí prosazovali vypracování studie posouzení vlivu dostavby na životní prostředí (proces EIA).


Město Týn nad Vltavou podle místostarosty již před měsícem vyzvalo ČEZ, aby nechal studii vypracovat. "S případnou dostavbou určitě problém nemáme, spíše naopak," dodal Mediafaxu místostarosta Tomší.


Také obec Temelín poslední kroky ČEZ nevnímá jako problém a zatím se jimi nezabývala. "Před několika hodinami zemřel starosta obce Stanislav Helige, takže teď řešíme jiné věci," reagovala v pondělí odpoledne Růžena Bartušková z tamního obecního úřadu.


Sdružení Jihočeské matky vadí, že firma ČEZ zažádala o zahájení procesu EIA na rozšíření Temelína bezprostředně poté, co byly minulý týden zveřejněny předběžné výsledky práce tzv. Pačesovy komise, která mimo jiné doporučila provedení posudku EIA. "To vzbuzuje pochybnosti, zda tato komise měla skutečně při své práci volné ruce a zda její doporučení nebyla ovlivněna jadernou lobby. Vypracování dokumentace EIA je totiž časově a finančně náročné. Pokud by si tedy společnost ČEZ nebyla jista, že komise provedení EIA doporučí, jistě by nemrhala financemi na zpracování dokumentace," řekla Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.


"Vládne mýtus, že nechceme provoz jaderné elektrárny vůbec. Není to pravda, chceme jen, aby vše bylo posuzováno zákonně a objektivně a proto budeme celý proces hlídat. Víme již nyní, že při posuzování vlivu dostavby elektrárny na životní prostředí nebude tato norma dodržena a jsme schopni toto tvrzení doložit," řekl Vladimír Halama ze sdružení V havarijní zóně JETE.


Autor / zdroj: MEDIAFAX
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí