zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hostětín a okolí

27.07.2008
Zemědělství
Hostětín a okolí
Náročnější zaujme kousek od Zlína ekofarma Vránových na samotě Juré v Lužkovicích.
Ves i ekocentrum Hostětín u slovenských hranic v CHKO Bílé Karpaty jsou už natolik známé svými ekologickými projekty a programy souvisejícími s rozvojem venkova (pro experty i laiky), že si zde letos mohli k řadě ocenění připsat i další "skalp": prestižní Cenu Energy Globe 2007, udělenou obci v Evropském parlamentu v Bruselu. Tuto národní cenu pro ČR získali právě za šíři aktivit, které tu lze vidět i zažít i při zvídavější formě letní agroturistiky. Obec má výtopnu na biomasu, moštárnu na biomošty, kořenovou čistírnu odpadních vod, instalace solárních systémů k ohřevu vody, energeticky šetrné veřejné osvětlení, objekt vzdělávacího ekocentra v tzv. pasivním standardu s využitím nepálené hlíny.

Na konci září se v Hostětíně konají i Jablečné slavnosti a biojarmark a ves v tu dobu žije stánky s ovocem v čerstvém, sušeném i tekutém stavu, ukázkami dovednosti řemeslníků i folklórem. Zdejší ubytovna může být ideální základnou k poznávání nejen místních ekologických atraktivit, které vám tu představí při exkurzích "na míru" a letních dovolených pro rodiče s dětmi, pro seniory apod. (viz www.hostetin.veronica.cz), ale i ekofarem v okolí. Za všechny jmenujme tři.

Dvorec u Kavků

Například malé hospodářství Kavkových pod Vyškovcem, zaměřené na pastvu skotu, je v Moravských Kopanicích, jednom z nejmalebnějších a nejzapadlejších koutů Bílých Karpat, s unikátními přírodními i krajinnými hodnotami, čistým ovzduším a vzácným klidem. Hospodář, přestěhovaný zpět z města do rodného kraje až v roce 1998, chová masná plemena skotu přímo v biosférické rezervaci, nechybí ani kůň. Kraj, proslulý mj. orchidejovými loukami a skvělou pálenkou, i život malé ekofarmy u idylického rybníku, potůčku s břízami, pár kroků od magického výhledu hned do dvou údolí z hřebenu na Vyškovci, můžete poznávat i z pronajímaného zázemí pro celou rodinu. Nechybí zde ohniště, pískoviště s houpačkou či krbová kamna.

www.dvorec-kavka.cz

Farma Jaroslava Martiše

Jste-li už v tomto koutě Bílých Karpat, máte to co by kamenem dohodil procházkou kousek i na ekofarmu Jaroslava Martiše, jehož stádo skotu masných plemen vypásá ty nejzapadlejší louky v trychtýři strání zvaném Bošáčky. Zde vám nabídnou, vedle samostatné kompletně zařízené chalupy k přebývání, neidealizovaný pohled na to, co byl a je kraj zvaný Kopanice a co obnáší ekologický chov dobytka. www.bilekarpaty.webzdarma.cz

Biofarma Juré

Náročnější zaujme kousek od Zlína ekofarma Vránových na samotě Juré v Lužkovicích. Zatím nedokončené okolí farma trumfuje nabízeným vhledem do chovu skotu a ovcí i pěstování pohanky, kmínu, ovsa i špaldy, ale také sušení ovoce, výroby povidel a kompotů, stolařství i dřevovýroby. Nabízí rovněž apartmány a stravování převážně z vlastních biopotravin (od biohovězího, jehněčího a skopového přes ovocné produkty po valašské frgále a domácí chléb), bazén, horská kola, jízdu na koních, rybaření s možností přípravy úlovku v peci či na rožni.


Výlety v okolí

- Starý Hrozenkov: naučná stezka Moravské Kopanice

- Komňa: Památník J. A. Komenského

- Zámky Nový Světlov, Bojkovice, Uherský Brod

- Vlčnov: etnografická expozice

- Strání: sklárny s ruční výrobou skla

- Koupání: Žítková, Bojkovice, Uherský Brod - koupaliště s tobogánem

- Rybaření: Bánov - přehrada Ordějov

- Horňácké slavnosti: Velká nad Veličkou (letos 17. 7.-20. 7.)

www.biofarmajure.ic.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí