zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Statek Podlesí

20.07.2008
Zemědělství
Statek Podlesí
Hospodářství Jemelíkových u Ohnišťan na Královéhradecku čítá na 45 hektarů, z toho třetina jsou pastviny, dva hektary jabloňový sad a na zbytku pěstují špaldu, oves, hrách či jetel. Vše se opečovává ekologicky a roste v kvalitě bio - stejně tak padesát ovcí plemene Texel, chovaných na maso i na vlnu. Ovce slouží též jako "ekosekačky" trávy v parčíku kolem rekonstruovaného loveckého zámečku z konce 19. století.

"Tady jsme teď doma," říká Vladimír Jemelík, vyučený opravář zemědělských strojů a absolvent stavební průmyslovky, který sem před dvanácti lety přesídlil z Prostějova na Hané se ženou, chovatelkou hospodářských zvířat. Restituovali totiž majetek zakoupený jejich předkem v roce 1924. "Vztah k přírodě máme v krvi a myšlenka obdělávat půdu bez chemie nás nadchla."

Zámeček je bydlištěm Jemelíkových a jejich tří dětí i ubytovnou pro rekreanty. Sezona trvá od půli dubna do půli října. "Jsme v údolí - přes zimu tu bývá nevlídno," vysvětluje Jarmila Jemelíková, "ale během prázdnin máme tak plno, že někdy hosty odmítáme." Ubytovaným se nabízí příjemné domácké prostředí a slouží jim samostatné sociální zařízení, kuchyňka, společenská místnost, pingpongový stůl, dětské hřiště a ohniště. V parku lze také kempovat se stany. "Hostům nabízíme snídani, každý si ale může uvařit v kuchyňce nebo si od nás koupit třeba jablka, mošt a jehněčí," říká paní domu.

Jemelíkovi prodávají také jateční jehňata, ale to, z čeho rodina žije především, jsou prasata. Na 170 prasnic se selaty se tu ale má lépe než jejich příbuzní jinde. Další plány Jemelíkových se týkají spíš agroturistiky než zemědělských aktivit. "Prasat i ovcí máme plný stav. V obilovinách chceme přejít na pěstování osiv. Rádi bychom založili i penzion pro seniory - prostory máme a příroda kolem nám hraje do ruky."


Výlety v okolí

- Loučná Hora: unikátní dřevěný barokní kostel

- Hořice: sochy v přírodě

- Hrádek u Nechanic: novogotický zámek

- Nový Bydžov: starý židovský hřbitov, mariánský morový sloup, novogotická radnice aj.

- Vysočany: dřevěný kostel sv. Markéty ze 14. století

- Jičín: naučná stezka Bitva u Jičína 29. června 1866, Rumcajsova expozice, Valdická brána, vstupní brána do Českého ráje Tel.: 495 496 287
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí