zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Západočeským obcím chybí peníze na stavbu čističek odpadních vod

22.07.2008
Voda
Západočeským obcím chybí peníze na stavbu čističek odpadních vod

Plzeňsko - Obce s méně než dvěma tisíci obyvateli budou muset do konce roku 2016 splnit přísná kriteria Evropské unie o vypouštění odpadních vod. Města nad tento počet obyvatel musí podmínku splnit do roku 2010. Starostové malých obcí ale tvrdí, že to není reálné.

Starosta obce Vísky Lubomír Fiala přiznává, že podmínku EU pro odkanalizování Vísky určitě nesplní. Peníze na stavbu čističky totiž obec nemá a prý je nikdy mít nebude. Tvrdí, že jediným řešením jsou dotace od státu. Špinavá voda z domácností tam teče do přírody, chybí vodovod i kanalizace.

Starostové se shodují, že se na jejich nízké rozpočty kladou velké požadavky. Na tyto náročné projekty nemají vlastní peníze, a i když dotace stát nabízí, malé obce na ně nedosáhnou, což potvrdil i starosta obce Trokavec Jan Neoral. Vedoucí odboru ochrany vod Státního fondu životního prostředí Ivana Vráblíková se nechala slyšet, že dotace není nároková, žádosti jsou posuzovány a ministerstvo životního prostředí poté rozhodne, komu dotace stát přidělí.

Tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krejsová přiznala, že ministerstvo o problému ví a snaží se ho řešit. Odkanalizování ale nemusí být podle odborníků řešeno obecní čističkou. Pokud to vyjde levněji, je možné likvidovat odpadní vody v jímkách a vyvážet je na jinou čističku. Podle ministerstva zemědělství není na stavbu či modernizaci kanalizací a čističek odpadních vod připraveno 134 obcí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí