zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rusové si sáhli na dno Bajkalu

31.07.2008
Voda
Rusové si sáhli na dno Bajkalu
Zkoumat ekosystém Bajkalu budou v příštích měsících ruští vědci, kteří včera sestoupili na dno nejhlubšího jezera na světě ve dvou malých ponorkách Mir-1 a Mir-2.

"Klesli jsme do hloubky 1580 metrů a prošli po dně 6,5 kilometru. Dno je zcela ploché a není tam místo pro nějaké další klesání", řekl novinářům profesor Anatolij Sagalevič z Ústavu oceánologie Akadamie věd, který řídil Mir-1.

Původně se myslelo, ře ruské batyskafy dosáhly světového rekord při ponoru ve sladké vodě. Tuto informaci později dementoval vedoucí expedice, poslanec Státní dumy Artur Čilingarov. "Tohle se nedělá kvůli rekordům," řekl Čilingarov, který vedl i nedávnou expedici pod severní pól. Stejný model financování zvolil i pro expedici na Bajkal. Zatímco za výlet na dno pólu zaplatil loni švédský podnikatel Frederik Paulsen tři miliony dolarů, nyní dvouletý výzkumný program přišel investiční společnost Metropol na dvojnásobek. Její ředitel Michail Slipenčuk si mohl hlubiny Bajkalu prohlédnout z paluby batyskafu Mir-1.

Zatímco na dně pólu zanechala ruská expedice ruskou trikoloru z titanové slitiny, tentokrát ponorka umístila na dno tříhrannou pyramidu se státními znaky Ruska a Burjatska. Prezident této republiky Vjačeslav Nagovicyn byl také na palubě jednoho z batyskafů.

Během expedice, která bude trvat do poloviny září, hodlají vědci vykonat několik desítek ponorů, aby zjistili, zda se na dně nalézají nějaké zásoby uhlovodíků. Domnívají se také, že by mohli nalézt nějaké archeologické artefakty
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí