zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klaus přirovnal ekology ke komunistům, chtějí prý poroučet větru dešti

04.08.2008
Obecné
Klaus přirovnal ekology ke komunistům, chtějí prý poroučet větru dešti

Prezident Václav Klaus otevřel další kapitolu sporu mezi ním a ekologickými aktivisty. V předmluvě ruského vydání jeho knihy "Modrá, nikoli zelená planeta" přirovnal environmentalisty ke komunistům, protože stejně jako bývalý sovětský komunistický režim chtějí "poroučet větru dešti".

Klaus v úvodu píše, že je třeba reagovat na "uměle šířenou paniku ohledně (...) globálních klimatických změn", která není vědecky podložená. "Její podstatou je naopak zneužití vědy jednou velmi neliberální, autoritářsky orientovanou ideologií, kterou snad nejlépe vystihuje termín environmentalismus," upřesňuje Klaus.

"Jsem rád, že kniha nyní vychází také v Rusku, v zemi, která je dnes opět na cestě vzhůru, v zemi, kterou tragicky poškodil více než sedm desetiletí trvající komunistický režim. Ten programově likvidoval lidskou svobodu ve prospěch jiného „dobra“ a pokoušel se poroučet „větru a dešti“, podobně jako to dělají dnešní environmentalisté," uvedl prezident.

"Myslím si, že (Klausova) kniha bude mít podobně slabý dopad v Rusku jaký měla v Německu, Americe nebo v Česku, protože v Rusku stejně jako v Evropě nebo USA máme výborné klimatology, kteří věří vědcům a ne politikům," řekl Novinkám Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Velké firmy a ekonomové podle něj vidí ve snižování emisí skleníkových plynů a moderních technologiích příležitost pro další růst. "Čeští politici by měli hledat cestu, jak této příležitosti využít," dodal.

Klaus je svým kritickým postojem vůči globálnímu oteplování znám, na jaře ve Washingtonu kritizoval kandidáty na post prezidenta USA, jejichž názory považuje za "smutné a tragické". Český prezident také získal ocenění za antiekologický čin v soutěži „Ropák roku“. Letos se umístil na třetím místě za „napsání humoristicky laděné knihy Modrá, nikoli zelená planeta“, jak uvedli ekologové.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí